Z novim letom v skladu z novelo zakona o trošarinah velja drugačen sistem vračila trošarin za kmetijsko gorivo. Kmetje, ki so doslej ob nakupu goriva za kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo plačali polno ceno in potem naslednje leto zahtevali vračilo trošarine, so zdaj dela dajatev oproščeni že takoj pri nakupu. Državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič je oktobra v DZ-ju napovedal, da bodo kmetje gorivo tako plačevali po nižji ceni, hkrati pa bo novi sistem bolj pregleden in bolj enostaven.
Za kmete upravičence sprememba pomeni tudi, da boniteta ni več vezana na dizelsko gorivo ali bencin, ampak na obarvano kurilno olje. Novela zakona ob tem natančno določa kriterije za upravičenost do nižje cene. Gorivo, ki je obarvano, lahko kupujejo nosilci kmetijskih gospodarstev ali člani agrarne skupnosti, ki imajo v uporabi kmetijska in gozdna zemljišča in njihova letna normativna poraba goriva znaša vsaj 540 litrov za kmetijsko zemljišče in gozd oz. 150 litrov za gozd, poleg njih pa tudi čebelarji z najmanj 41 čebeljimi panji. Količina goriva pri tem ni omejena.
Za točenje kurilnega olja v kmetijski stroj morajo upravičenci na prodajnem mestu pokazati identifikacijsko oznako, ki jo pridobijo na Finančni upravi RS-ja (Fursu). Ta bo normativno porabo goriva ugotovila po uradni dolžnosti vsako leto do 1. januarja ter tako tudi določila seznam oseb, ki za tekoče leto izpolnjujejo pogoje za nakup goriva za kmetijstvo.
Po objavi ministrstva nejasnosti glede cene goriva
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je nove najvišje drobnoprodajne cene naftnih derivatov, ki so že v veljavi, objavilo v torek, kmetovalce pa so ob tem begala številna vprašanja. Kot je za Radio Slovenija poročala novinarka Jernejka Drolec, po torkovi objavi cen naftnih derivatov namreč še ni bilo jasno, da je objavljena cena kurilnega olja za ogrevanje, ki je odslej dva centa dražja, enaka končni ceni goriva za kmetijstvo.
Za kmete, ki potrebujejo po 1000 ali 2000 litrov goriva, je razlika v ceni pomembna, kar je vzbudilo razburjenje. "Ker je to novost, bi lahko bilo jasno, razločno objavljeno, da je cena kurilnega olja enaka kmetijski nafti," je za Radio Slovenija dejal mladi prevzemnik kmetije Dejan Kokot.
Telefoni pri svetovalcih za kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo te dni neprestano zvonijo. "Do konca lanskega leta je bila uporaba obarvanih goriv za motorni pogon prepovedana in kazniva. Zdaj po novem letu se je s spremembo zakona o trošarini uvedlo gorivo za kmetijstvo, ki je rdeče obarvano," je pojasnil Marjan Dolenšek s kmetijsko gozdarskega zavoda Ljubljana in Gozdarskega inštituta Slovenije.
Petrol: Gorivo ustreza vsem standardom za uporabo v dizelskih motorjih
Kmetovalci, ki so večinoma do zdaj uporabljali dizelsko gorivo, se ob tem bojijo, da bo kurilno olje povzročilo okvare pri najsodobnejši mehanizaciji. Odgovornost za kakovost pri tem nosijo prodajalci. "Ta strah je nepotreben. Kurilno olje gorivo GK, gorivo za kmetijstvo ustreza vsem standardom za gorivo za uporabo v dizelskih motorjih," ob tem poudarja direktor sektorja Goriva pri Petrolu Borut Gostič. Po podatkih Fursa bo gorivo za kmetijstvo na voljo na okoli 260 bencinskih servisih, kar je približno polovica vseh bencinskih servisov v državi.
Iz Petrola so sicer že v preteklem letu sporočili, da bo gorivo na voljo na večjem številu njihovih prodajnih mest. Imelo bo oznako KOEL GK, zaradi omejitev pri prodaji in identifikacije kupcev, ki bodo do njega upravičeni, pa bodo točilni agregati pred uporabo zaklenjeni. Stranka, ki želi kupiti to gorivo, se mora najprej oglasiti pri prodajnem osebju in to ji na podlagi identifikacije nato omogoči točenje goriva v rezervoar stroja ali v ustrezno embalažo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje