"Osnovni namen te premišljene in strokovno podprte odločitve je preprečiti resno škodo in zagotavljati zdravje ter varnost ljudi. Temeljito smo preučili tudi druge možnosti za preprečevanje konfliktov, vendar niti preselitev na drugo mesto v naravi niti zadrževanje v ujetništvu ne prideta v poštev zaradi številčnosti te vrste," je na novinarski konferenci dejal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan.
Po modelni oceni številčnosti je v Sloveniji trenutno približno 1100 rjavih medvedov. "Z letošnjim odvzemom se želimo približati številki 800, ki je cilj za neko obvladljivo sobivanje medveda in človeka. Politiko regulacije populacije bomo nadaljevali in cilj je, da v prihodnjih letih pridemo na to sprejemljivo številko," je dejal minister.
Odvzem 230 rjavih medvedov je dovoljen na natančno določenih območjih 122 lovišč v upravljanju lovskih družin ter lovišč s posebnim namenom, razporejen pa bo tudi po masnih kategorijah in tako nadzorovan po starostni in spolni sestavi, je pojasnil minister. Strokovni predlog je bil pripravljen na Zavodu za gozdove Slovenije in Zavodu RS za varstvo narave, ki sta upoštevala ekspertizo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, je še dodal Brežan.
Določbo so strokovne službe ministrstva dalj časa pripravljale in ni povezana z nedavnim napadom medveda v Italiji, je še zagotovil minister.
V veliki večini bodo odstreljeni mlajši medvedi, ki so pogosteje v konfliktih
Kot je dejal Klemen Jerina z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, je populacija medveda, ki živi v Sloveniji, po vseh bioloških merilih popolnoma vitalna, njena številčnost v grobem ves čas narašča že zadnjih 60 oz. 70 let, gostota vrste pa je v Sloveniji med največjimi znanimi na svetu.
"Takšna populacija prinaša številne prednosti – da imamo ohranjeno vrsto v naravi je nedvomno vrednota," je poudaril Jerina, a opozoril tudi na težave. "Medved je pač vrsta, ki s številnimi načini stopa v interakcije s človekom, lahko tudi v konflikte, v skrajnem primeru je lahko tudi smrtno nevaren," je poudaril. Dodal je, da se v zadnjih 15 letih v Sloveniji izvajajo številne preventivne dejavnosti za zmanjšanje konfliktov – izoliranje virov hrane, ki privlačijo medveda v naselja, ozaveščanje ljudi, postavljanje medovarnih smetnjakov, zaščita drobnice, čebelnjakov itd.
Kljub temu določen tip konfliktov vztrajno narašča, je opozoril. "Gre za medvede, ki se pojavljajo v naseljih. Iz biologije je jasno, da je to posledica naraščanja številčnosti. Medved je lahko tudi medvedu nevaren in mlajši medvedi se umikajo iz strnjenih območij v območja, bližje naseljem. Takšnih konfliktov drugače kot z regulacijo gostote ne moreš uravnavati, ker ne moremo ograjevati vasi, to bi bil čezmeren ukrep. Odstrel je tako edini smisel reševanja, je v funkciji dolgoročnega varstvenega ohranjanja vrste," je pojasnil.
Struktura odstrela je zato razporejena po teži. Letošnji odvzem v treh četrtinah predvideva odstrel medvedov, lažjih od 100 kilogramov, kolikor tehtajo mlajši medvedi. "Vemo, da se bolj premikajo mlajši medvedi, ki so izgnani z enih območij, tudi manj poznajo človeka in so najpogosteje udeleženi v konfliktih," je pojasnil Jerina.
Poseg v populacijo mogoč ob izpolnitvi treh pogojev
Čeprav ima rjavi medved v Sloveniji status zavarovane vrste, je poseg v populacijo mogoč, če so za to izpolnjeni pogoji v skladu z uredbo o zavarovanih prostoživečih živalskih vrstah, je pojasnila v. d. generalnega direktorja direktorata za naravo Katarina Groznik Zeiler. Za to morajo biti izpolnjeni trije pogoji: da ni druge zadovoljive možnosti, da poseg ne škoduje ohranitvi ugodnega stanja populacije in da s tem zagotavljamo zdravje in varnosti ljudi ali preprečitev resne škode. Tokrat so odločbo o odvzemu prvič vročili na elektronski način, kar pomeni, da lahko v odločbi določeni upravljavci lovišč po potrditvi prejema te odločbe začnejo tudi njeno izvajanje, je dodala.
Minister je poudaril še, da je rjavi medved pomemben del biotske raznovrstnosti Slovenije in da bo ministrstvo še naprej izvajalo ukrepe za njegovo varstvo, vključno z ohranjanjem njegovega življenjskega okolja. "Prizadevali si bomo za čim učinkovitejši odškodninski sistem in promocijo zaščitnih ukrepov za varovanje premoženja in dejavnosti, ki prispevajo k visoki stopnji medveda in človeka," je naštel.
Leta 2022 dovoljenje za odvzem 222 medvedov, odstreljenih jih je bilo 234
Ministrstvo je lani izdalo dovoljenje za odstrel 222 rjavih medvedov, po besedah ministra Brežana pa jih je bilo odstreljenih 234. Izdane so bile namreč tudi dodatne ustne odločbe zaradi različnih incidentov. Največ medvedov so lovci lani po podatkih ZGS-ja odstrelili na Notranjskem in Kočevskem, skupno približno 100.
Število izdanih dovoljenj in odstreljenih medvedov se sicer iz leta v leto spreminja. Leta 2021 so lovci odstrelili 128 medvedov, leta 2020 88, leto pred tem pa 161. V zadnjih desetih letih je bilo tako največ medvedov odstreljenih prav lani, najmanj pa leta 2016, ko jih je bilo odstreljenih 31.
Lani prijavljenih za skoraj 120 tisoč evrov škode, ki jo je povzročil medved
Iz leta v leto se precej spreminja tudi število škodnih dogodkov, ki jih povzroči medved. Lani so pristojni tako imeli prijavljenih nekaj več kot 300 škodnih dogodkov, ocenjena škoda pa je znašala 119.000 evrov. V letu 2021 pa je rjavi medved povzročil 506 škodnih dogodkov v ocenjeni vrednosti 206.000 evrov.
Medvedi so lani najpogosteje škodo povzročali na drobnici (27 odstotkov primerov), sledijo sadje in sadno drevje, čebele, silažne bale, koruza, govedo, krmilniki za divjad ter konji in osli. Največ škodnih dogodkov je bilo na Kočevskem in Notranjskem.
Tožbe organizacije Alpe Adria Green
Lani je bilo dovoljenje za odstrel medvedov zadržano zaradi tožb, ki jih je proti ministrstvu vložilo društvo Alpe Adria Green. Upravno sodišče je sicer nato ugotovilo, da je izpodbijano dovoljenje pravilno in utemeljeno, zato je tožbo zavrglo. V obrazložitvi je pojasnilo, da je odvzem osebkov rjavega medveda iz narave utemeljen zaradi povečanih konfliktov, ki so posledica velike gostote medvedov in značilnosti odnosov znotraj vrste.
V organizaciji Alpe Adria Green so sicer prepričani, da je vsako tovrstno dovoljenje za odstrel medvedov nezakonito in da je skladno z mednarodno in slovensko zakonodajo dovoljen odstrel le tistih medvedov, ki so dokazano izvedli napad oziroma dokazano ogrožajo premoženje ali ljudi. Med drugim problematizirajo tudi krmljenje medvedov, ki po njihovih navedbah privablja medvede k naseljem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje