Sedemdnevno premirje bo začelo veljati v ponedeljek ob 21.45 po krajevnem času. Praktično vsa do zdaj sklenjena premirja so bila kršena, vendar ZDA in Savdska Arabija tokrat zagotavljajo, da bodo prekinitev ognja zagotovili z "mednarodnimi nadzornimi mehanizmi". Podrobnosti niso pojasnili.
Pet tednov spopadov je državo pahnilo v kaos, v mestih zmanjkuje hrane, gotovine in nujnih življenjskih potrebščin, tolpe ropajo banke, veleposlaništva, centre za humanitarno pomoč in cerkve. Pred bojevanjem je skupno pobegnilo več kot milijon ljudi, ubitih je bilo več kot 700 ljudi in več kot 5000 ranjenih.
Premirje predvideva tudi humanitarno pomoč
Tokratno premirje poleg prekinitve spopadov predvideva tudi razdeljevanje humanitarne pomoči, ponovno vzpostavitev osnovnih storitev in umik vojaških sil iz bolnišnic in drugih javnih objektov.
"Skrajni čas je, da utišamo orožje in omogočimo neoviran humanitarni dostop. Rotim obe strani, da spoštujeta ta sporazum, oči sveta gledajo," je dejal ameriški zunanji minister Antony Blinken.
Novi napadi v Omdurmanu, spopadi v Darfurju
V nedeljo zjutraj so očividci za Reuters znova poročali o letalskih napadih sudanske vojske v mestih Omdurman in Bahri, tudi na televizijsko hišo, ki je od začetka v središču spopadov. V bližnjem Kartumu se sile občasno obstreljujejo.
Spopadi so po začasnem premirju znova izbruhnili tudi v mestih Nyala in Zalenjei v pokrajini Darfur. Iz pokrajine poročajo, da je bilo v dveh dneh ubitih skoraj 30 ljudi.
Bojevanje je pred petimi tedni izbruhnilo zaradi nesoglasij glede integracije RSF-ja v redno sudansko vojsko. Voditelja vojske in paravojske sta bila najmočnejša človeka v Sudanu, ki se je po vojaškem udaru leta 2019 pripravljal na prehod v demokracijo. Številne tuje države so po začetku spopadov zaprle svoja veleposlaništva in evakuirale osebje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje