Agencija za zavarovalni nadzor (AZN) je pripravila nekaj nasvetov, kaj je treba v primeru uveljavljanja škode zaradi poplav narediti, da bo čim manj zapletov in bo izplačilo škode čim hitrejše.
Kot pojasnjujejo v AZN-ju, je nadomestilo za škodo odvisno od zavarovalnih kritij in višine zavarovalnih vsot v zavarovalni pogodbi. Če ima stranka zavarovano tudi nevarnost poplave in meteorne vode, je najvišji znesek, ki ga lahko pričakuje, znesek v vrednosti zavarovalne vsote, ki je za takšen škodni primer določen z zavarovalno pogodbo.
Če je voda uničila zavarovalno polico in pripadajoče splošne pogoje, na AZN-ju svetujejo navezavo stika z zavarovalnico, kjer bodo podali vse informacije o sklenjeni polici. Na spletnih straneh zavarovalnic so navedeni tudi splošni pogoji, kjer se lahko preverijo kritja.
Izplačilo za nastalo škodo se izvede ob koncu likvidacije zavarovalnega primera. Če obstaja temelj za izplačilo škode, vendar še ni ugotovljena dokončna višina škode, so mogoča tudi izplačila akontacij za škodo, so v sporočilu za javnost pojasnili na AZN-ju.
"Reševanje in likvidacija škodnih primerov bosta hitrejša, če dosledno sledite navodilom (predvsem glede zagotavljanja ustreznih dokazil) in obrazcem, ki jih najdete na spletnih straneh zavarovalnic oziroma se za pomoč obrnete na svojega zavarovalnega zastopnika ali zavarovalnega posrednika," svetujejo.
Priporočeno fotografiranje poškodovanega in uničenih stvari
Ob tem priporočajo fotografiranje stanja po poplavah, dodatno pa bodo v pomoč pri reševanju škodnega primera fotografije stanja pred poplavo. Kot poudarjajo, naj se naredi seznam uničenih stvari ter shranjujejo računi in predračuni za sanacijo.
Lahko sicer pride tudi do situacije, da sta bila poškodovano pohištvo oziroma oprema že odpeljana na odpad, preden so se lahko naredile fotografije. AZN priporoča, da je zavarovalec dolžan storiti, kar je mogoče, da dokaže, katere stvari so bile poškodovane. Kot pomoč pri dokazovanju so lahko tudi računi za kupljene predmete ali pa fotografije, ki jih hranijo prijatelji in znanci.
Zaradi velikega števila škodnih primerov bi lahko sicer dalj časa trajalo, da pride do obiska cenilca. Popisi in cenitve škode trenutno potekajo na tistih območjih, kjer je to mogoče varno izvesti.
Če se stranke ne strinjajo z oceno škode, imajo zavarovalnice vzpostavljene postopke za zunajsodno reševanje sporov in notranje postopke razreševanja pritožb. Pritožba se običajno vloži na pritožbeno komisijo zavarovalnice. V primeru nestrinjanja z odločitvijo komisije je spor mogoče reševati pri mediacijskem centru Slovenskega zavarovalnega združenja GIZ.
V primeru neuspeha oziroma nezadovoljstva z odločitvijo v zunajsodnem reševanju spora pa je po navedbah AZN-ja predvidena možnost sodnega varstva, ki se lahko uporabi tudi neposredno kot prva možnost.
Izliv vode in nevarnost poplave sta različni zavarovanji
AZN opozarja, da sta zavarovanje za izliv vode in zavarovanje pred nevarnostjo poplave dve različni zavarovanji. Kar koli je poškodovano, je zavarovano samo, če je bilo poškodovano iz naslova tiste nevarnosti, za katero je bilo sklenjeno zavarovanje.
Ljudem, ki želijo skleniti zavarovanje stanovanjske hiše za nevarnost poplave, svetujejo, naj se zavarovanje sklene za zavarovalno vsoto, ki bo na podlagi lastne presoje predstavljala zadostno kritje za nevarnost poplav. Ob tem poudarjajo, da višja zavarovalna vsota pomeni tudi višjo premijo.
"Paketi, ki jih ponujajo zavarovalnice, imajo že vnaprej definirane zavarovalne vsote za posamezne nevarnosti. Zato je treba morebitno zahtevo po višji zavarovalni vsoti individualno nasloviti neposredno na zavarovalnico," so še navedli.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje