"Po obljubah vlade, da bo popoplavna sanacija hitra in učinkovita, se je izkazalo nasprotno," je na novinarski konferenci dejal poslanec NSi-ja Jernej Vrtovec. Občine so po njegovih besedah čakale, da so dobile sredstva za samo intervencijo, nekatera podjetja so bila zaradi prepočasne pomoči na robu likvidnosti.
A če je vlada počasna in neučinkovita pri odpravljanju posledic poplav, je po oceni NSi-ja zelo hitra in učinkovita pri izračunih stroškov popoplavne obnove. "S prvotnih 500 milijonov evrov, ki jih je v prvih odzivih omenjal predsednik vlade, je zdaj škoda narasla na skoraj 10 milijard evrov, kot so sami izračunali," je dejal Vrtovec. Po poslančevih besedah so glede na podatke, ki so jih v NSi-ju pridobili od direkcije za infrastrukturo, na seznamu obnove potrebne infrastrukture tudi projekti, ki jih poplave sploh niso prizadele.
"Denimo rekonstrukcija ceste Bohinjska Bistrica–Vresje v občini Bohinj za 11 milijonov evrov ali rekonstrukcija obvoznice Luče, ki stane 8,5 milijona evrov," je med drugim naštel, ob tem pa poudaril, da ta obvoznica sploh ne obstaja. "Ko sem bil minister za infrastrukturo, smo se z županom pogovarjali, da se ta obvoznica zgradi, zdaj pa je ta obvoznica del poplavne obnove Slovenije," je dejal.
"Zdi se nam, da se ta poplavni balon namenoma napihuje. Da se lahko napolni, pa se delajo in pripravljajo davki na zalogo," je bil kritičen Vrtovec. Vladi je očital, da škodo ocenjuje "čez palec", česar da dober gospodar ne počne.
Zaradi ocene škode na 10 milijard evrov po Vrtovčevih besedah slabše živimo vsi. "Vsi plačujemo višje davke, gospodarstvo plačuje višje davke, banke so dodatno obdavčene in ne morem se izogniti temu občutku, da vse to res z namenom, da se trajno obdavčujejo prebivalke in prebivalci in gospodarstvo," je dejal.
Pozivi k podrobnim prikazom stroškov in vzpostavitvi nadzora nad porabo
Na pobudo NSi-ja bo o oceni škode razpravljala komisija DZ-ja za nadzor javnih financ, v opozicijski stranki pa članom v potrditev predlagajo več sklepov. Med drugim želijo, da komisija vlado pozove, naj ji v roku sedmih dni predloži oceno neposredne škode po naravni nesreči s podrobnim prikazom stroškov po posameznih projektih in kategorijah.
Vlado bi v NSi-ju pozvali tudi, naj se vzdrži izkoriščanja ocene stroškov po poplavah za namene povečanja obremenitev državljanov ter gospodarstva, prav tako bi po predlogu stranke komisija vlado pozvala, naj ji v roku 15 dni predstavi osnutek mehanizma, na podlagi katerega bo vzpostavljen nadzor in zagotovljena transparentnost porabe sredstev za financiranje škode po naravni nesreči.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje