Tokratni bienale se bo pod naslovom Tujci povsod (Stranieri Ovunque) odvil prihodnje leto med 20. aprilom in 24. novembrom.
Odločitev o nagrajenkah je na priporočilo kustosa tokratnega bienala Adriana Pedrose odobril upravni odbor bienala, ki mu predseduje Roberto Cicutto. Po besedah kustosa je odločitev še posebej pomembna glede na naslov in okvir razstave, ki jo je zasnoval.
Pedrosa, prvi kurator beneškega bienala iz Južne Amerike, je napovedal, da se bo bienale "osredotočil na umetnike, ki so sami tujci, priseljenci, izseljenci, diaspora, emigranti, izgnanci in begunci – še posebej na tiste, ki so se gibali med svetovnim jugom in svetovnim severom".
Na razstavi v beneških Giardinih in Arzenalu bodo tako v ospredju umetniki, ki so potovali in migrirali med severno in južno Evropo ter tudi širše, so sporočili z ustanove Beneški bienale. Dodali so, da sta izjemni in pionirski umetnici Anna Maria Maiolino (1942) in Nil Yalter (1938) obe priseljenki in utelešata duha projekta Povsod tujci. Prva se je iz Italije preselila v Južno Ameriko, najprej v Venezuelo in nato v Brazilijo, kjer živi še danes. Druga pa je Turkinja, ki se je iz Kaira preselila v Carigrad in nazadnje v Pariz, kjer še zmeraj živi.
Anna Maria Maiolino se bo v Benetkah predstavila z novo večjo stvaritvijo, s katero nadaljuje svojo serijo glinenih skulptur in instalacij. Nil Yalter pa na bienale prihaja z novo postavitvijo svoje inovativne instalacije Izgon je težko delo v povezavi z njeno znano stvaritvijo Topak Ev, nomadskim šotorom, ki je študija zasebnih, javnih in ženskih prostorov.
Zlata leva jima bodo podelili na odprtju bienala, pri čemer bosta obe kljub dolgoletni karieri prvikrat sodelovali na tem znamenitem umetnostnem dogodku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje