Vlada je na pobudo ministrstva za obrambo leto 2024 razglasila za leto generala Rudolfa Maistra, saj mineva tudi 90 let od njegove smrti.
Državna slovesnost v Kamniku
V Občini Kamnik, kjer so Maistrov rojstni dan določili tudi za praznik občine, je danes dan odprtih vrat v njegovi rojstni hiši. Skupno se bo v tem letu v Kamniku odvilo skoraj 40 prireditev, nekaj jih je že potekalo, tudi ta teden ob prazniku občine. 16. aprila pa se bo v Kamniku odvila tudi slavnostna akademija, s katero bodo tudi uradno začeli sklop prireditev ob Maistrovem letu.
"Maister bo predstavljen iz različnih zornih kotov: kot drzen vojak, vizionarski politik in občutljiv estet," so zapisali na kamniški občini, v njegovem rojstnem mestu pa letos zaznamujejo tudi 100. obletnico od imenovanja Maistra za častnega meščana. 22. novembra bo v Kamniku tudi osrednja državna slovesnost ob dnevu Rudolfa Maistra, ki ga zaznamujemo 23. novembra in je državni praznik.
Koncert Maistrovih in domovinskih pesmi v Mariboru
Že v torek, 2. aprila, bo v Dvorani Union Maribor mogoče prisluhniti koncertu Maistrovih in domovinskih pesmi v organizaciji Domovinskega društva generala Rudolfa Maistra Maribor v sodelovanju s Kulturno-umetniškim društvom Rače.
Na predvečer obletnice Maistrovega rojstva se je v mariborskem Narodnem domu odvila slavnostna akademija prav tako v organizaciji Domovinskega društva generala Rudolfa Maistra Maribor, ki zadnjih 20 let skrbi za krepitev domoljubja in negovanje spomina na znamenitega generala in njegove borce.
Na dogodku so predstavili dramsko-pevski recital, ki sta ga pripravila profesorja Srednje ekonomske šole in gimnazije Maribor Andreja Lep in Boris Krabonja. Maistra sta predstavila kot borca, pesnika, predvsem pa kot človeka. Ob bok sta mu postavila Karla Destovnika - Kajuha, ne le zato, ker je bilo leto 2023 Kajuhovo leto, pač pa tudi zato, ker imata veliko skupnega. Oba sta bila namreč borca, ki sta imela rada domovino in sta se borila za materni jezik.
"Ne priznavam teh točk. Maribor razglašam za posest Države Slovencev, Hrvatov in Srbov in prevzemam v imenu svoje vlade vojaško poveljstvo nad mestom in vso Spodnjo Štajersko," je 1. novembra 1918 razglasil takratni major Maister in postal general. S svojimi borci je dosegel, da je velik del slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerske in Koroške prišel pod slovensko oziroma jugoslovansko upravo.
Tudi pesnik, likovnik in knjigoljub
Rudolf Maister je življenje posvetil vojaški službi, v kateri je dosegel najvišjo, generalsko raven. Umetniško plat je izživel z likovnim in pesniškim ustvarjanjem ter strastnim zbiranjem knjig. Ves čas je bil družbeno in družabno dejaven ter je neutrudno podpiral slovensko umetnost in kulturno dogajanje.
Domoljubje in vizija po uresničenju slovenske ozemeljske celovitosti sta prežemala njegovo celotno javno delovanje. Maistrova vloga v kolektivni zavesti Slovencev je neprecenljiva, saj je eden izmed dosežkov njegovih prizadevanj meja na Štajerskem, ki je vse do danes obveljala kot državna meja. Na tradiciji junaških dejanj generala Maistra gradi tudi Slovenska vojska, so ob napovedi Maistrovega leta zapisali na spletni strani vlade.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje