Rok Čeferin je bil januarja lani izločen iz obravnave in odločanja o zadevi, v okviru katere je ustavno sodišče presojalo ustavnost novele zakona o RTV Slovenija. Uprava RTV Slovenija je pobudo za oceno ustavnosti, ki jo je konec leta 2022 vložil nekdanji predsednik programskega sveta RTV Slovenija Peter Gregorčič, novembra umaknila, sodišče pa o njej ni odločilo.
DS je nato decembra vložil zahtevo za oceno ustavnosti novele zakona o RTV Slovenija, saj meni, da novela krši več členov ustave zaradi postopka sprejemanja in vsebine. Kot je Gregorčič zapisal v utemeljitvi prijave KPK, je DS takrat ustavnemu sodišču predlagal, naj njihovo zahtevo za presojo ustavnosti združi z zadevo, v kateri je ustavno sodišče Čeferina že izločilo.
Gregorčič je v utemeljitvi prijave na KPK zapisal, da je Čeferin kršil določila zakona o integriteti in preprečevanju korupcije o izogibanju nasprotju interesov s tem, ko je v zadevi, ki jo je predlagal DS-u, postal sodnik poročevalec, kar pomeni, da je usmerjal in vodil zadevo. "Čeferin torej kot sodnik poročevalec odloča o združitvi zahteve državnega sveta z zadevo, v kateri zaradi nasprotja interesa sploh ne sme soditi," je zatrdil Gregorčič v utemeljitvi prijave. "Gre torej za nedvomen obstoj okoliščin nasprotja interesov," je še poudaril.
V sporočilu za javnost je Gregorčič skupaj z avtorjem pobude za presojo ustavnosti novele zakona o RTV Slovenija Matejem Avbljem zapisal, da na svetovni dan svobode medijev z obžalovanjem ugotavlja, da slovensko ustavno sodišče "ni več sposobno zavarovati svobode izražanja, ki je prvi temelj svobode medijev". Menita, da sodišče ne more uresničiti ustavne vloge v razumnem času skladno z načelom učinkovitega sodnega varstva. Poleg tega sodniki sodišča po njunem mnenju ne premorejo dovolj integritete, da bi zavarovali njegovo neodvisnost in nepristranskost.
Čeferin: Sodniki se ne moremo sami izločiti
Čeferin je pojasnil, da je pred nekaj tedni predlagal svojo izločitev pri zahtevi za oceno ustavnosti novele zakona o RTV Slovenija, ki jo je decembra na sodišče vložil DS. O njej bodo odločili sodniki, ko bo zadeva uvrščena na sejo, je dodal. Tudi pri pobudi za presojo ustavnosti novele zakona o RTV Slovenija, ki jo je vložil Gregorčič, je predlagal svojo izločitev, večina sodnikov pa je potem ta predlog sprejela. "Sodniki se ne moremo sami izločiti, lahko samo predlagamo svojo izločitev. O tem potem odloči osem sodnikov," je še zapisal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje