Okoli 15. ure je v Slovenski Bistrici padala debela toča. Foto: MMC RTV SLO/uporabnik
Okoli 15. ure je v Slovenski Bistrici padala debela toča. Foto: MMC RTV SLO/uporabnik

V notranjosti in na jugu države so sredi dneva nastajale posamezne nevihte, med njimi tudi močnejše. Agencija za okolje RS (Arso) je zaradi nastanka močnejših neviht v popoldanskem času in zvečer za osrednji in severovzhodni del Slovenije izdala oranžno vremensko opozorilo. Kot so opozorili, sta ob tem mogoči tudi zastajanje padavinske vode in naraščanje hudourniških vodotokov, obstaja pa tudi možnost močnejšega vetra in udarov strel.

Supercelična nevihta. Foto: MMC RTV SLO/Bojan Podlesnik
Supercelična nevihta. Foto: MMC RTV SLO/Bojan Podlesnik

Najpestrejše vremensko dogajanje je bilo zgodaj popoldne, nad severovzhodno Slovenijo se je po 13. uri razvila tudi supercelična nevihta, so sporočili z Arsa. Debela toča je sicer okoli 15.30 padala na območju Slovenske Bistrice, od koder poročajo tudi o poškodovanih strehah. Nevihte so potovale proti severovzhodu. Da je pri njih klestila debela toča, so med drugim sporočili tudi prebivalci iz okolice Slovenskih Konjic, Ptuja, Ormoža in Zreč, številni so nam poslali tudi fotografije.

Vremenoslovci so najmočnejši sunek vetra izmerili na postaji Podčetrtek, in sicer 75 km/h.

Po navedbah Arsa se plohe in nevihte v vzhodni Sloveniji še naprej pojavljajo, nevihtna aktivnost pa se bo dokončno umirila v noči na nedeljo.

Zaradi neurja tudi veliko dela za gasilce

Do 18. ure je Uprava RS za zaščito in reševanje poročala o 308 dogodkih, in sicer na območju regijskih centrov Celje, Maribor in Ptuj. Toča je uničevala strehe stanovanjskih in drugih objektov, veter je podiral drevesa, udar strele je zanetil požar na dveh lokacijah, so navedli.

Na območju občine Oplotnica so v Regijskem centru za obveščanje Maribor v času neurja s točo zaznali 59 dogodkov, večinoma zaradi poškodovanih streh. Na območju občine Slovenska Bistrica so gasilci posredovali v 166 primerih poškodovanih streh, podrtih dreves ali meteorne vode v objektih, na območju občine Rače-Fram pa v enem.

Kot so sporočili iz štaba Civilne zaščite Slovenska Bistrica, je bilo prizadeto celotno območje občine, najbolj pa širše območje mesta Slovenska Bistrica ter območje krajevnih skupnosti Zgornja Ložnica in Vrhole Preloge. Aktiviranih je bilo 12 prostovoljnih gasilskih društev, ki izvajajo nujno zaščito poškodovanih objektov, zaradi velikega obsega škode pa bodo delo nadaljevali tudi v nedeljo.

Iz občine Slovenska Bistrica poročajo o več kot 150 poškodovanih stanovanjskih objektih. Škodo pa je neurje povzročilo tudi na vozilih, objektih sončnih elektrarn, razdelilni transformatorski postaji in trgovskem centru v Slovenski Bistrici ter na drugih objektih v občini.

Neurje z debelo točo je zajelo tudi občino Slovenske Konjice, prav tako so gasilci več klicev na pomoč zaradi razkritih streh objektov in podrtih dreves prejeli iz občine Šmarje pri Jelšah.

Na vzhodu klestila debela toča

Nadaljevanje vročinskega vala

Arso ob nevihtah opozarja tudi na veliko toplotno obremenitev. Najvišje dnevne temperature so se gibale od 28 do 33 stopinj Celzija, na jugovzhodu in na Goriškem pa se je živo srebro povzpelo tudi do 35 stopinj Celzija.

V nedeljo bo po napovedih vremenoslovcev sončno vreme z nekaj kopaste in koprenaste oblačnosti. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 19, ob morju malo nad 20, najvišje dnevne pa od 29 do 34 stopinj Celzija. V ponedeljek in torek bo pretežno jasno in še nekoliko bolj vroče.