Le 3,5 odstotka kmetijskih gospodarstev v naši državi vodijo mlajši od 35 let. Foto: BoBo/Miloš Vujinović
Le 3,5 odstotka kmetijskih gospodarstev v naši državi vodijo mlajši od 35 let. Foto: BoBo/Miloš Vujinović

Povprečna starost slovenskega kmeta je okoli 60 let. Le 3,5 odstotka kmetijskih gospodarstev v naši državi vodijo mlajši od 35 let. Zanimanje mladih za kmetovanje pa je v zadnjih dveh letih še bolj upadlo. Javna sredstva za mlade prevzemnike kmetij ostajajo neporabljena. Predlani je na javnem razpisu podpore za vzpostavitev kmetijskih gospodarstev za mlade ostalo dobrih devet milijonov evrov, lani sedem milijonov evrov.

23. aprila je ministrstvo za kmetijsko, gozdarstvo in prehrano objavilo letošnji javni razpis za mlade kmete. Skupaj je razpisanih 13 milijonov evrov za dodelitev zagonske pomoči mladim kmetom za vzpostavitev kmetijskega gospodarstva in kmetijske dejavnosti.

Kdo je upravičen do sredstev za mlade prevzemnike?

Pogoji za dodelitev sredstev:
– upravičenec je kmet, samostojni podjetnik posameznik in družbenik enoosebne gospodarske družbe, ki je na dan vložitve vloge na javni razpis star od 18 do vključno 40 let,
– ima najmanj nižjo poklicno izobrazbo s področja kmetijstva ali s kmetijstvom povezanih dejavnosti oziroma pridobljen mojstrski izpit za čebelarja,
– je v zadnjih petih letih postal nosilec in lastnik kmetijskega gospodarstva.

Javni razpis je razdeljen na dva sklopa. Na prvi sklop se lahko prijavijo samostojni podjetniki posamezniki, enoosebne gospodarske družbe in upravičenci, ki so ob vložitvi vloge na javni razpis vključeni v obvezno ali prostovoljno pokojninsko in invalidsko zavarovanje iz naslova opravljanja kmetijske dejavnosti, ali ob oddaji vloge na javni razpis podajo izjavo, da se bodo v tovrstna zavarovanja vključili v obdobju treh mesecev od datuma odločbe o pravici do podpore.

Na drugi sklop lahko vložijo vlogo fizične osebe, ki izkazujejo ustrezne delovne izkušnje ali upravičenci, ki so ob vložitvi vloge na javni razpis vključeni v obvezno ali prostovoljno pokojninsko in invalidsko zavarovanje iz naslova opravljanja kmetijske dejavnosti in ne želijo prevzeti petletne obveznosti vključenosti v pokojninsko in invalidsko zavarovanje iz naslova opravljanja kmetijske dejavnosti.

Skupni znesek podpore se določa na podlagi izpolnjevanja upravičenosti do posameznih delnih pavšalov, in sicer na prvem sklopu od 40.000 evrov do 57.600 evrov in na drugem sklopu od 18.600 evrov do 31.920 evrov.

Povezava do javnega razpisa

Več informacij je na voljo na INFO točkah SKP

Na podlagi tretje spremembe Strateškega načrta skupne kmetijske politike RS za obdobje 2023–2027 so nekateri pogoji za dostop do podpore spremenjeni. Zvišal se je vstopni prag s 330.000 evrov na 500.000 evrov standardnega prihodka in uvaja se sprememba pogojev za pavšalni dodatek 5000 evrov – ta dodatek prejmejo mladi kmetje, ki imajo pridobljeno izobrazbo s področja kmetijstva ali s kmetijstvom povezanih dejavnosti oziroma pridobljen mojstrski izpit za čebelarja.

Dodatno se spreminja pogoj za upravičence, ki jim je bil dodeljen 20-odstotni dodatek za ekološko kmetovanje. Ti upravičenci morajo v okviru izpolnjevanja obveznosti izpolniti pogoj povečanja kmetijskih zemljišč v uporabi na najmanj 80 odstotkov.

Vloge na javni razpis bodo lahko mladi oddali od 12. 5. 2025 od 8. ure do vključno 11. 9. 2025, do 14. ure.

Mladi prevzemniki kmetij