Podrobnosti poziva, pogoji uporabe in obveznosti prejemnikov so objavljene na spletnih straneh KGZS-ja. Foto: Srdjan Živulović/BoBo
Podrobnosti poziva, pogoji uporabe in obveznosti prejemnikov so objavljene na spletnih straneh KGZS-ja. Foto: Srdjan Živulović/BoBo

Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) dejavno sodeluje v projektih Life Varna paša in Life Wild Wolf, kjer je večina dejavnosti namenjenih zmanjševanju škod, ki nastajajo zaradi napadov velikih zveri na pašne živali in drugo človekovo premoženje.

Sorodna novica Po novem napadu volka KGZS opozarja na nujnost odločnejšega ukrepanja

Kmetje oziroma rejci drobnice tako v okviru omenjenih projektov lahko brezplačno prejmejo paket pašne opreme, namenjene zaščiti rejnih živali. Komplet varne paše vsebuje 400 metrov elektromreže, visoke 145 centimetrov, električnega pastirja, akumulator, voltmeter in ozemljitev. Število kompletov varne paše je omejeno v skladu z višino odobrenih sredstev na projektih, je v torek na svoji spletni strani objavila zbornica.

Kot so pojasnili, bodo brezplačne komplete varne paše prednostno prejeli tisti, ki še niso bili upravičeni do povračila odškodnine zaradi škode po napadih velikih zveri in ustrezajo merilom poziva, ki so jih pripravili na KGZS-ju.

Rejci, ki so že imeli škodo zaradi velikih zveri, so upravičeni do sofinanciranja nakupa opreme za varno pašo

Med obveznimi merili za prijavo za poziv so, da ima rejec registrirano kmetijsko gospodarstvo ali upravlja pašne površine na območju pričakovane prisotnosti velikih zveri, da rejec v zadnjih petih letih ni bil upravičen do povračila škode zaradi napada velikih zveri, da rejec v zadnjih petih letih ni prejel kompleta pašne opreme za zaščito pred divjimi zvermi od KGZS-ja ali Zavoda za gozdove Slovenije ter da ima rejec v lasti in izvaja pašo z več kot tremi glavami velike živine drobnice.

Na zbornici so ob tem spomnili še, da so rejci, ki so že imeli škodo zaradi velikih zveri (medved, volk in ris) in so bili upravičeni do odškodnine, upravičeni tudi do sofinanciranja nakupa opreme za varno pašo in se lahko obrnejo na ministrstvo za naravne vire in prostor ter prejmejo sofinanciranje v višini 80 odstotkov stroškov.