Odbor JURI je dopoldne za zaprtimi vrati na podlagi izjav komisarskih kandidatov začel preverjati morebitni obstoj konflikta interesov glede na portfelj, ki naj bi ga kandidat vodil kot komisar. Po neuradnih informacijah Politica so evroposlanci zgolj za tri kandidate ugotovili, da pri njih ni konflikta interesov. To naj bi bili Madžar Oliver Varhelyi in Nizozemec Wopke Hoekstra, ki sta že člana trenutne Evropske komisije, ter Poljak Piotr Serafin.
Preostalih 23 kandidatov, med njimi slovenska kandidatka Marta Kos, pa naj bi v prihodnjih dneh prejelo seznam splošnih vprašanj, v odgovorih na katera bodo lahko podali več informacij o svojih finančnih in drugih interesih. Kot je bruseljski portal poročal že pred tem, je bilo namreč več izjav precej praznih.
Vseh 23 kandidatov naj bi vprašanja glede podrobnosti prejelo v prihodnjih dneh, odbor pa naj bi se znova sešel prihodnji teden. Pričakovati je, da bodo za obravnavo izjav vseh 26 komisarskih kandidatov potrebovali več sej. Časa za izvedbo preverjanja ima glede na v sredo sprejeto časovnico do 18. oktobra.
Nekateri od njih pa naj bi prejeli še nekaj drugih vprašanj ali opažanj o zadevah, ki so jih oziroma jih niso navedli v izjavi. Med temi naj bi bila tudi vprašanja o izvoru premoženja, ki naj bi jih poslali kandidatom, ki so prijavili obsežno premoženje. Med njimi je po poročanju Politica, ki se sklicuje na vire v parlamentu, tudi Marta Kos. Že pred tem je namreč bruseljski medij poročal, da ima slovenska kandidatka za komisarko glede na svojo izjavo o interesih približno milijon evrov premoženja na varčevalnih računih.
Pozitivna ocena odbora JURI je sicer ključni predpogoj za začetek vsebinskih zaslišanj kandidatov za prihodnje člane komisije pred pristojnimi odbori, ki so predvidena med 4. in 12. novembrom. "Ocena odbora temelji izključno na izjavi komisarskih kandidatov o interesih. Ta presodi, ali obstaja morebitni oziroma dejanski konflikt interesov glede na portfelj, ki ga bo kandidat vodil kot komisar," je sredi septembra pojasnil predsednik odbora Ilhan Kjučjuk iz vrst liberalcev (Renew).
Preverjajo tako finančne kot druge interese. Če ugotovijo, da ni konflikta interesov, gre lahko kandidat na vsebinsko zaslišanje pred pristojni odbor parlamenta. Če ugotovijo, da obstaja konflikt interesov, pa kandidatu predlagajo rešitev, da bi ga odpravil. Kot je še dejal Kjučjuk, v skrajnem primeru odločijo, da komisarski kandidat ni primeren za opravljanje položaja.
Izstopajoče podrobnosti nekaterih kandidatov, tudi Marte Kos
Glede na vsebino izjav, ki jih je pridobil Politico, ni znakov, da bi kateri od kandidatov storil kaj nezakonitega. So pa ob pregledu dokumentov na Politicu našli določene izstopajoče podrobnosti, med drugim obsežno premoženje grškega kandidata za komisarja Apostolosa Cicikostasa ter svetovalne aktivnosti portugalske kandidatke Marie Luis Albuquerque in slovenske kandidatke Marte Kos.
Cicikostas, ki je kandidat za komisarja za transport in turizem, je med drugim lastnik oziroma solastnik 16 stanovanj, več kot 655.000 kvadratnih metrov zemljišč, šestih trgovin, pa tudi več garaž in skladišč po vsej Grčiji.
Italijan Raffaele Fitto, ki ga je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen predlagala za podpredsednika za kohezijo in reforme, pa je v Italiji lastnik sedmih in solastnik treh stanovanj. V lasti ima med drugim še zemljišča in dve garaži.
Kos z milijonom evrov na varčevalnih računih
O kandidatki za evropsko komisarko iz Slovenije Marti Kos medtem Politico piše, da ima glede na njeno izjavo o interesih približno milijon evrov premoženja na varčevalnih računih. Izpostavili so še njene svetovalne aktivnosti, med drugim v vlogi višje svetovalke bruseljskega lobističnega podjetja Kreab in v okviru lastnega svetovalnega podjetja s sedežem v Švici. Med svojimi aktivnostmi je navedla svetovanje Evropski nogometni zvezi (Uefa) v letu 2021, navaja bruseljski portal.
Politico poudarja, da več komisarskih kandidatov medtem v izjavah o interesih ni razkrilo prav veliko podrobnosti o svojem premoženju. Med temi so izpostavili francoskega kandidata Stephana Sejourneja, estonsko kandidatko Kajo Kallas ter člana obstoječe komisije Maroša Šefčoviča in Valdisa Dombrovskisa. Ta je pojasnil, da so podatki o njegovem premoženju in interesih javni, odkar je pred desetimi leti postal član Evropske komisije.
Na koncu bodo morali celotno komisijo pod vodstvom von der Leyen evroposlanci potrditi še na plenarnem zasedanju, kar je mogoče pričakovati zadnji teden novembra. Če pri zaslišanjih ne bo večjih zapletov, bo nova Evropska komisija mandat nastopila 1. decembra.
Pred petimi leti sta sicer dva komisarska kandidata padla že na prvi oviri, torej na odboru JURI, še ena pa na zaslišanju pred pristojnim odborom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje