Slovenija je s kar 7:1 izgubila obe tekmi z Norveško, ki je bila neposredni tekmec za mesto v drugem bobnu žreba kvalifikacij za prihodnji mundial. Foto: Reuters
Slovenija je s kar 7:1 izgubila obe tekmi z Norveško, ki je bila neposredni tekmec za mesto v drugem bobnu žreba kvalifikacij za prihodnji mundial. Foto: Reuters

Medtem ko preostali nogometni svet že nekaj časa igra kvalifikacije za naslednje svetovno prvenstvo, se bodo v Evropi šele 13. decembra na sedežu Fife v Zürichu izžrebale kvalifikacijske skupine za preboj na mundial, ki ga bodo gostile Kanada, ZDA in Mehika.

Visok poraz z Norvežani z 1:4 je razblinil upe, da bi si Slovenci priigrali drugi boben in s tem lažjo pot na mundial v Severni Ameriki. Sočasno je misija nemogoče osvojitev skupine B3, s čimer se je zaprl zasilni prehod v dodatne kvalifikacije za SP 2026.

Sorodna novica Začeli kot pionirji, končali s poljubom sreče

Na Dunaju za napredovanje ali obstanek

Ker Slovenci v nedeljo na Dunaju niso presenetili Avstrijcev, s katerim bi osvojili drugo mesto jih zdaj marca prihodnje leto čaka dodatni dvoboj za obstanek v Ligi B. 20. in 23. marca 2025 bo Slovenija igrala proti eni izmed drugouvrščenih ekip Lige C. To so: Slovaška, Armenija, Kosovo in Bolgarija.

Vse skupaj pomeni, da Slovenijo čakajo kratke in zahtevne kvalifikacije v skupini z dvema močnejšima reprezentancama. 75-odstotno verjetno bo Slovenija končala v skupini štirih, kjer se bo o mestih odločilo na šestih tekmah od septembra do novembra prihodnje leto. Enako kot zdaj v Ligi narodov.

Šest skupin s štirimi, šest s petimi ekipami

Članice Uefe bodo razdeljene v 12 kvalifikacijskih skupin: šest skupin s po štirimi in šest skupin s petimi reprezentancami. Ekipe, ki bodo spomladi drugo leto zasedene z dvoboji za napredovanje/obstanek in sklepnimi boji Lige narodov, bodo večinoma razporejene v skupine s štirimi.

Mesto nosilca v kvalifikacijskih skupinah s po štirimi udeleženci pripadajo udeležencem četrtfinala Lige narodov, torej najboljši osmerici iz Lige A, kar so že Portugalska, Francija, Nemčija in Španija (nosilci) ter Italija, Nizozemska, Hrvaška in Danska.

Preostala mesta in razporeditev po bobnih je odvisna od uvrstitve na Fifini lestvici.

Po žrebu v celoti znane le štiri od 12 skupin

Zmagovalci 12 skupin se bodo neposredno uvrstili na razširjeni SP 2026, kjer bo sicer med 48 udeleženci z vsega sveta zaigralo 16 evropskih reprezentanc. Preostale štiri udeležence bodo dali dodatni turnirji četverice, kjer bo sodelovalo 12 drugouvrščenih iz kvalifikacijskih skupin in štirje najboljši zmagovalci skupin Lige narodov, ki v letu 2025 ne bodo prvi ali drugi v svoji kvalifikacijski skupini.

Zapleteno? Obstaja še kar nekaj podrobnosti, ki dodatno zapletajo in meglijo pregled na kvalifikacijsko leto 2025. Na žrebu kar osem od dvanajstih skupin ne bo vedelo točno, katera reprezentanca bo nosilec, saj bo to določil razplet marčnega četrtfinala Lige narodov. Zmagovalce namreč junija čaka turnir četverice za osvojitev Lige narodov, dva poraženca pa bosta končala kot nosilca v skupini s petimi ekipami.

Na končno razporeditev vpliva razpoložljivost ekip, ki morajo marca igrati za obstanek/napredovanje, kar bi v skrajnem primeru lahko prineslo tudi menjavo posameznih držav v bobnih. Vzrok? Uefa je z razširitvijo Lige narodov zapletla življenje sebi in Fifi.

Osem ali šest tekem?

Skupine s petimi reprezentancami bodo igrale od 21. marca do 18. novembra, v 10 možnih terminih bodo odigrale osem tekem. Skupine s po štirimi reprezentancami bodo igrale od 4. septembra do 18. novembra, torej v istih oknih kot se je odvila Liga narodov. Dodatni štirje turnirji četverice bodo odigrani šele konec marca 2026.

Trenutna razporeditev po bobnih:

(poševno zapisane države lahko še napredujejo ali nazadujejo v bobnih, skupno so takšne le še 3 od 54 reprezentanc Uefe: Slovaška, Škotska in Češka)

Prvi boben

FRANCIJA
ŠPANIJA
ANGLIJA
PORTUGALSKA
NIZOZEMSKA
BELGIJA
ITALIJA
NEMČIJA
HRVAŠKA
ŠVICA
DANSKA
AVSTRIJA

Drugi boben

UKRAJINA
TURČIJA
ŠVEDSKA
WALES
MADŽARSKA
SRBIJA
POLJSKA
GRČIJA
ROMUNIJA
NORVEŠKA
SLOVAŠKA
ŠKOTSKA

Tretji boben

ČEŠKA
SLOVENIJA
IRSKA
ALBANIJA
GRUZIJA
FINSKA
SEVERNA MAKEDONIJA
ISLANDIJA
SEVERNA IRSKA
BOSNA IN HERCEGOVINA
ČRNA GORA
IZRAEL

Četrti boben

BOLGARIJA
LUKSEMBURG
BELORUSIJA
KOSOVO
ARMENIJA
KAZAHSTAN
AZERBAJDŽAN
ESTONIJA
CIPER
FERSKI OTOKI
LATVIJA
LITVA

Peti boben

MOLDAVIJA
MALTA
ANDORA
GIBRALTAR
LIECHTENSTEIN
SAN MARINO

Razporeditev bobnov za žreb in ekipe nosilcev so in bodo posodobljeni med zaključkom Lige narodov po koncu nogometnega večera.