Minister Boštjan Poklukar in direktor Policije Senad Jušić sta se po razkritju nepravilnosti v CVZ-ju znašla pod plazom kritik. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Minister Boštjan Poklukar in direktor Policije Senad Jušić sta se po razkritju nepravilnosti v CVZ-ju znašla pod plazom kritik. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je danes (torek) navedel, da mu je predsednik vlade Robert Golob naročil pripravo poročila v zvezi z dogajanjem na centru za varovanje in zaščito (CVZ). V tem poročilu bo navedel vse ukrepe od njegovega prihoda in prihoda generalnega direktorja policije Senada Jušića na funkciji, je Poklukar dejal v današnji izjavi novinarjem ob robu podpisa dogovora o protokolu v primeru povečanih varnostnih tveganj v visokošolskih zavodih. Zatrdil je, da teh ukrepov ni malo.

Izrazil je začudenje, da pred tem nihče ni odredil izrednega nadzora nad to enoto. Sam je namreč sklenil, da je to treba narediti, ko je videl, kaj vse je tam narobe. "Dvomim, da je to vedel tudi generalni direktor policije. Nenazadnje pa kot politik po enotah slovenske policije nimam kaj hoditi in jih dnevno nadzirati," je pojasnil.

Po besedah Poklukarja gre za dalj časa trajajoče težave, na katere očitno v preteklosti nihče ni opozarjal. "Ko sva z generalnim direktorjem prevzela mandat, sva očitno dregnila v osje gnezdo in tudi začela ukrepati," je dejal Poklukar ob očitkih, da ni pravočasno ukrepal. Zatrdil je, da bo na vse očitke odgovoril tudi koaliciji, tako pred interpelacijo kot tudi v interpelaciji, pojasnjuje pa jih tudi dnevno.

Dodal je, da je ukrepal tudi z obvezno usmeritvijo o temeljiti reorganizaciji enote. Jušić pa je na vprašanje o konkretnih ukrepih odgovoril, da so usmeritve zelo jasne. Z namenom reorganizacije oziroma optimizacije delovnih procesov v centru za varovanje in zaščito bo imenovana delovna skupina s strokovnjaki z različnih delovnih področij, je navedel. Javnost bo o konkretnih ugotovitvah pravočasno seznanjena, je zatrdil.

Izredni nadzor nad izvajanjem nalog in pooblastil v centru za varovanje in zaščito, ki je bil izveden na podlagi odredbe ministra, je potekal od marca do aprila letos, zaključno poročilo pa je bilo izdelano avgusta. Nadzor je opravila nadzorna skupina direktorata za policijo in druge varnostne naloge ministrstva za notranje zadeve. Celotno poročilo je bilo prvotno označeno s stopnjo tajnosti interno, v ponedeljek pa so sprožili postopek izločanja tajnih podatkov.

Poročilo je pridobil medij N1, več o tem v nadaljevanju.

Kaj piše v poročilu o izrednem nadzoru

Na N1 so po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja za poročilo zaprosili že pred časom. V ponedeljek je ministrstvo za notranje zadeve umaknilo oznako tajnosti, so pa številni deli poročila prekriti. Nadzor nad delom Centra za varovanje in zaščito je direktorat za policijo na notranjem ministrstvu naročil že marca letos, poročilo pa je bilo končano konec avgusta.

"Končani izredni nadzor je pokazal nepravilnosti in pomanjkljivosti, ki jih je generalni direktor policije na podlagi mojih usmeritev in obveznih navodil takoj začel odpravljati. Glede na zadnje obtožbe pa sem presodil, da enota potrebuje temeljito spremembo, in odredil njeno celostno reorganizacijo," je v ponedeljek pojasnil minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, na katerega so se usuli plaz kritik in pozivi k odstopu.

Vodja tožilkinega varovanja se za črnega passata ni zanimal

Kritiko dela CVZ-ja je pretekli teden v Tarči javno izrazila državna tožilka Mateja Gončin. Kritična je bila predvsem do dela uslužbencev oz. do njihovega neukrepanja. V poglavju poročila z naslovom "Dodatek za nevarnost" so navedbe nekaterih uslužbencev CVZ-ja, da naj bi varnostniki ogrožene državne tožilke po koncu osebnega varovanja več ur ostali na naslovu njenega bivanja, saj so čakali na njeno zahtevo po morebitnem dodatnem prevozu. Za to čakanje so predložili v obračun dejanski delovni čas, za katerega se jim je obračunal tudi dodatek za nevarnost.

Sorodna novica Golob: Imamo cele stanovanjske objekte, ki so pokupljeni in prazni. Taka stanovanja bodo obdavčena.

Kot je znano, je Tarča prejšnji teden razkrila očitke, da naj bi varnostniki policisti nepooblaščeno zbirali zasebne podatke o tožilki iz zadeve Kavaški klan, pa tudi o predsednici DZ-ja Urški Klakočar Zupančič. Poleg tega naj policija ne bi ukrepala, ko je sumljivo vozilo januarja zasledovalo vozila tožilke, tožilcev iz BiH-a in skesanca Satka Zovka v zadevi Kavaški klan, ki je bil nato pred dnevi umorjen v Ljubljani.

Specialci so opazili, da je bil 9. januarja zjutraj pred bosanskim veleposlaništvom parkiran črn volkswagen passat karavan. Vozilo se je nato odpeljalo, pozornosti takrat še ni pritegnilo. Ko pa so se na srečanje s skesancem v zadevi Kavaški klan na veleposlaništvo odpravili še bosanska tožilca in tožilka Mateja Gončin, so ga znova opazili. Mateja Gončin je vodstvo policije in Center za varovanje in zaščito že takrat obvestila o morebitni nevarnosti. Po navedbah poročila se vodja njenega varovanja za prisotnost črnega passata ni zanimal, CVZ je šele po nekaj tednih sprožil preverjanje varnostnih kamer na javnih krajih pri upravljavcu, vendar so bili posnetki v tem času že izbrisani.

V dokumentu je tudi opisano, kako je prišlo do menjave ekipe varnostnikov državne tožilke Mateje Gončin. 18. marca letos je vodja CVZ-ja sklical delovni sestanek, po sestanku pa je določil novega vodjo varovanja in skupino varnostnikov tožilke. Tožilka Mateja Gončin se z menjavami varnostnikov ni strinjala, o razlogih za menjavo je spraševala tudi generalnega direktorja policije, dan po tem, ko je bila ekipa varnostnikov zamenjana, pa se je tožilka "osebnemu varovanju zaradi ravnanj vodstva CVZ-ja in vodstva policije" odpovedala. Kot je izpostavljeno v ugotovitvah poročila, mora biti med policijo in varovano osebo vzpostavljeno zaupanje in korektno obojestransko sodelovanje.

Nepravilno obračunavanje ur, vožnja pod vplivom alkohola ...

V poročilu je zapisano, da Center za varovanje in zaščito ni imun proti odklonskim ravnanjem, varnostniki so nadpovprečno delovno obremenjeni, tudi več dni zaporedoma nimajo zagotovljenega minimalnega dnevnega počitka, navedeni so tudi nepravilno obračunavanje delovnih ur in dodatka za nadomeščanje vodje ter nesledljivost opravljenega dela zaradi odsotnosti poročil.

Poročilo razkriva primer varnostnika, ki je pred koncem varovanja samovoljno zapustil delovno mesto in se s službenim vozilom odpeljal, ne da bi obvestil vodjo varovanja, navaja N1. Policisti so ga nato izsledili sredi noči na Večni poti v Ljubljani, ker je občan na številko 113 prijavil "nezanesljivo vožnjo". Preizkus alkoholiziranosti je pokazal, da je vozil pod vplivom alkohola, vodja CVZ-ja pa je zaradi hujše kršitve pogodbe o zaposlitvi predlagal izredno odpoved delovnega razmerja.

Obnova savne, fitnesa, draga oblačila – nepravilna poraba sredstev?

Nadzor je razkril tudi domnevno nepravilno preteklo porabo sredstev iz lastne dejavnosti. "Ta naj bi se porabljala netransparentno in neupravičeno, ker se je z njimi pred leti v objektu CVZ-ja obnovila savna, oprema za fitnes in nabavila draga oblačila za izbrance," piše v poročilu. Tako naj bi za potrebe predsedovanja Slovenije Svetu EU-ja leta 2021 nabavili civilne "casual službene obleke," vrednost je bila tik pod 50.000 evrov, kar pomeni, da ni bilo treba izvesti javnega razpisa. Prejemniki teh oblačil naj bi bili tudi uslužbenci centra, ki niso opravljali nalog varnostnikov. "Oblačila blagovne znamke Andraž veljajo za prestižna oblačila oziroma štejejo v višji cenovni razred, kar je dodatno povzročilo nezadovoljstvo med uslužbenci CVZ-ja," navaja poročilo. Zaradi očitkov v kolektivu se lastna sredstva že več let ne porabljajo, je še zapisano.

Savna je po odločitvi vodstva CVZ-ja že nekaj časa zaprta, in sicer zaradi prepirov v kolektivu. Savno naj bi tako policisti kot vodstveni delavci neupravičeno uporabljali tudi med službenim časom, kar je povzročilo "nasprotujoča obtoževanja o nepravilnostih".

Premier Robert Golob je v pogovoru za TV Slovenija v ponedeljek dejal, da bo počakal, da minister Boštjan Poklukar in direktor Policije Senad Jušić "oba najprej pojasnita javnosti, potem pa tudi vsem drugim, konkretno vladi, kaj se dejansko dogaja. Po mojih informacijah je notranji minister prav danes odredil notranji nadzor, počakal bom, da dobim to poročilo, in potem se bom odločal naprej."

Številne nepravilnosti na Centru za varovanje in zaščito