Trump in Netanjahu sta, razen redkih izjem, veljala za usklajen dvojec. Foto: EPA
Trump in Netanjahu sta, razen redkih izjem, veljala za usklajen dvojec. Foto: EPA

Poleg tega je na Bližnji vzhod na pogajanja o dogovoru o prekinitvi ognja v Gazi poleg odposlanca ameriškega državnega sekretarja Antonyja Blinkna, Bretta McGurka, odpotoval še Trumpov odposlanec za Bližnji vzhod Steve Witkoff.

Ta naj bi imel v soboto "napeto" srečanje z Netanjahujem, pri čemer naj bi Witkoff ostro pritisnil na izraelskega premierja, da sprejme potrebne kompromise za izpustitev izraelskih talcev še pred Trumpovo inavguracijo 20. januarja, poroča izraelski časopis The Times of Israel (Trump je že pred časom dejal, da bo "cel pekel", če Hamas ne izpusti talcev pred 20. januarjem).

Witkoffov pritisk na Netanjahuja je očitno deloval, saj naj bi bilo usklajevanje dogovora o Gazi v sklepni fazi, kar so potrdili tako izraelski kot palestinski viri.

Ekonomist Jeffrey Sachs je eden ostrejših kritikov politike Izraela in njegovega vpliva na ameriško politiko. Foto: EPA
Ekonomist Jeffrey Sachs je eden ostrejših kritikov politike Izraela in njegovega vpliva na ameriško politiko. Foto: EPA

Netanjahu je do zdaj vztrajal pri izraelskem predlogu o prekinitvi ognja iz maja lani, ta predvideva zgolj prvo fazo (izpustitev talcev za začasno premirje), medtem ko naj bi bil dogovor, ki je zdaj v sklepni fazi, precej bližje prvotni ponudbi, kar pomeni, da bi Izrael težje nadaljeval napade na Gazo po vrnitvi talcev.

Sorodna novica Blinken: Dogovor o prekinitvi ognja v Gazi pripravljen. Žogica na strani Hamasa.

Tudi libanonski časopis L'Orient-Le Jour poroča, da je bil prihod Witkoffa v Doho konec tedna tisti, ki je dal ključen zagon pri sklepanju dogovora o prekinitvi ognja.

Mnogi se zdaj sprašujejo, ali je Trump dejansko ostrejši v svojem pristopu do Netanjahuja kot Joe Biden in ali mu bo uspelo izpolniti svojo zavezo, da vojno v Gazi ustavi še pred selitvijo v Belo hišo, kot je napovedal.

So pa se v zadnjem tednu zagotovo pokazale razpoke v odnosu med Trumpom in Netanjahujem, ki je še pred nekaj tedni zatrjeval, kako sta imela z novoizvoljenim predsednikom ZDA "zelo prijateljsko, toplo" razpravo o pogajanjih za izpustitev talcev in politiki do Sirije.

A prejšnji teden je nato Trump povsem nepričakovano na svojem družbenem omrežju Truth Social objavil videogovor Jeffreyja Sachsa, v katerem ta ugledni ameriški ekonomist obtožuje Netanjahuja manipuliranja z ameriško zunanjo politiko in orkestriranja "neskončnih vojn" na Bližnjem vzhodu.

Sachs v svojem govoru na univerzi Cambridge med drugim Netanjahuju očita, da od leta 1995 zasleduje sistematično strategijo izkoreninjenja Hamasa in Hezbolaha z napadi na zavezniške vlade v Iraku, Iranu in Siriji. "Netanjahu nas je spravil v neskončne vojne in zaradi vpliva Izraela na ameriško politiko mu to uspeva," je dejal Sachs, ki se pri tem nanaša na dobro znani vpliv proizraelskih lobijev v Washingtonu z vsemogočnim AIPAC-om na čelu.

Trump je poleti gostil Netanjahuja v Mar-a-Lagu. Izraelski premier je bil takrat na svoji ameriški turneji, med katero je tudi nagovoril ameriški kongres, kjer je bil deležen bučnega aplavza. Foto: EPA
Trump je poleti gostil Netanjahuja v Mar-a-Lagu. Izraelski premier je bil takrat na svoji ameriški turneji, med katero je tudi nagovoril ameriški kongres, kjer je bil deležen bučnega aplavza. Foto: EPA

Sachsu dal priznanje že Musk

Od kod je dobil Trump nenadoma vzgib za objavo govora do Izraela in Netanjahuja kritičnega akademika, ni jasno, čeprav je bilo nenavadno že, ko je Elon Musk, prav tako zagovornik Izraela, prejšnji mesec na omrežju X delil pogovor Sachsa s Tuckerjem Carlsonom, v katerem je bil Sachs prav tako zelo kritičen do Izraela.

Trump sicer na svojih družbenih omrežjih redno objavlja ali poobjavlja vsebine, ki kritizirajo politični establišment v Washingtonu, a posredna promocija Sachsa v času intenzivnih pogajanj o premirju je, milo rečeno, zanimiva. Še posebej, ker so ključni člani prihajajoče Trumpove administracije goreči podporniki Izraela in Netanjahuja.

Sorodna novica AIPAC – izraelski lobi, ki ima velik vpliv tako na republikance kot na demokrate
Na Trumpovi inavguraciji Elon Musk, Jeff Bezos in Mark Zuckerberg

Elon Musk, Jeff Bezos in Mark Zuckerberg se bodo udeležili inavguracije Donalda Trumpa 20. januarja, je potrdil vir iz organizacije. Trojica bo na slovesnosti sedela v častni loži, skupaj s Trumpovimi ministrskimi kandidati in izvoljenimi predstavniki.

Trumpov kandidat za državnega sekretarja, floridski senator Marco Rubio, tako nasprotuje premirju v Gazi, kandidatka za veleposlanico v ZN-u Elise Stefanik pa ZN odpravlja kot "gnojnico antisemitizma". In potem je tu še Trumpov kandidat za veleposlanika v Izraelu, Mike Huckabee, ki zavrača že samo idejo palestinske države in sam pojem "Palestinec", Izraelce pa ima za izbrano ljudstvo.

Viri: Netanjahu ni dobil vabila na inavguracijo

Poraja se vprašanje, ali je Trumpova objava kakor koli povezana s tem, da naj bi se Netanjahu odločil, da ne odpotuje na Trumpovo inavguracijo. Kot je za Times of Israel povedal višji svetovalec premierja, Netanjahu sploh ni prejel uradnega vabila na inavguracijo.

Izraelski predstavniki so sicer v zadnjih tednih zatrjevali, da naj bi se Netanjahu inavguracije udeležil in da to še naprej namerava kljub operaciji prostate prejšnji mesec. A v četrtek je Netanjahujev svetovalec dejal, da premierja v Washington ne bo.

Odnos med Trumpom in Netanjahujem je bil sicer vedno obojestransko oportunističen, čeprav občasno nepredvidljiv. Tako je Trump med svojim prvim mandatom leta 2019 priznal izraelsko suverenost nad okupiranim Golanskim višavjem in preselil ameriško veleposlaništvo v Jeruzalem, lani poleti pa je Trump Netanjahuja gostil na svoji floridski posestvi Mar-a-Lago.

A ko je Trump leta 2020 izgubil volitve, je bil skrajno oster do Netanjahuja, ker je čestital Bidnu. "Od takrat nisem govoril z njim. Naj se j**e," je navrgel Trump novinarju Axiosa.

Sachs pa je za Guardian povedal, da čeprav ne deluje kot Trumpov svetovalec, upa, da njegova objava pomeni obrat v ameriški zunanji politiki. "Nisem seznanjen s Trumpovi stališči do teh tem, močno pa upam, da bo osvobodil ameriško zunanjo politiko od krempljev krutih, neučinkovitih, nezakonitih in uničujočih politik Netanjahuja,” je dejal.