Kolesarski protestniki so znova v akciji, saj Golobova vlada ni uresničila veliko obljub. Foto: BoBo
Kolesarski protestniki so znova v akciji, saj Golobova vlada ni uresničila veliko obljub. Foto: BoBo

Udeleženci shoda so se pred vladno palačo na Gregorčičevi ulici v Ljubljani zbrali ob 17. uri, kjer so s transparenti in v govorih predstavnikov različnih civilnodružbenih organizacij opozorili na prelomljene in neizpolnjene zaveze na posameznih vsebinskih področjih in
sporočali, da niso le številke, ampak ljudje.

"Točno pred tremi leti smo dobili obljubo koalicijskih strank o izpolnjevanju 122 zavez, 12 je bilo izpolnjenih, 15 delno, kar 15 je bilo prelomljenih. Čas se izteka," je pred vladno palačo dejal Jaša Jenull (Glas ljudstva) in s tem spomnil, koliko obljub so tri danes vladne stranke kolesarjem dale 14. februarja 2022.

Na vprašanje, kako ocenjuje delo vlade doslej, je Jenull poudaril, da stvari potekajo "prepočasi, premalo odločno, premalo pogumno, preveč s strahom pred interesi najbogatejših, ki si ne želijo sprememb". "Zato se nam zdi, da resnično potrebujemo veliko odločnejšo politiko," je dejal v izjavi novinarjem.

Sorodna novica Banjac: "Vlada si je s številnimi obljubami ob začetku mandata sama zadala avtogol"

Kot področja, kjer je bilo narejenega premalo, je izpostavil stanovanjsko krizo, zaščito javnega zdravstva, dosledno mirovno politiko, skrb za okolje in podnebni prehod ter področje socialno pravičnih davkov. Kot področji, kjer opažajo pozitivne premike, pa je izpostavil področje zaščite človekovih pravic in kulture. "Na zdravstvenem področju pa bomo videli prav v naslednjih tednih, ali se bo zgodil en velik korak naprej ali bo pa to še ena zamujena priložnost," je dodal ob začetku protesta.

Dušan Keber (Glas ljudstva) je opozoril, da je na področju zdravstva vlada izpolnila eno samo obljubo.

Da ni bila od 21 danih okoljskih zavez uresničena še niti ena, pa je opozorila Gaja Brecelj iz Umanotere.

V civilni iniciativi so tudi opozorili, da ima aktualna koalicija v rokah vse vzvode in dovolj moči, da bi izpeljala vsaj ključne reforme. Predstavnikom koalicijskih strank so zato skupaj s "spodbudnim pismom" predali tudi seznam prioritet, za katere pričakujejo, da se jih bodo lotili.

Predstavniki Gibanja Svoboda, podpredsednica stranke in poslanka Sara Žibrat ter poslanca Miroslav Gregorič in Lucija Tacer, so dokument prevzeli pred vlado, se zahvalili za seznam in pobudo ter obljubili, da jo bodo preučili in "poslali na prave naslove".

Protesta se je udeležil tudi poslanec Levice, ki je v sporu z vodstvom stranke, Miha Kordiš. Foto: BoBo
Protesta se je udeležil tudi poslanec Levice, ki je v sporu z vodstvom stranke, Miha Kordiš. Foto: BoBo

Obiskali sedeža Levice in SD-ja

V nadaljevanju shoda so protestniki s transparentom Boste prelomili svojo
zavezo? obiskali še sedeža koalicijske Levice na Prešernovi, kjer je analizo zavez prejela ekipa s poslanko Natašo Sukič na čelu.

V Levici so po srečanju sporočili, da je bila Levica "vedno načelna stranka, zato javnost polaga tudi na nas kot najmanjšo koalicijsko stranko, veliko odgovornost, da izpolnimo obljubljeno ter preprečimo vrnitev desne vlade". Dodali so, da sodelovanje v vladi "za najmanjšo in ekosocialistično stranko neizogibno pomeni tudi kompromise, s katerimi ne bomo vedno zadovoljni. Vendar vztrajamo pri svojih vrednotah in načrtih. Brez nas bi bila smer te vlade zagotovo bistveno drugačna."

Protestniki so obiskali tudi sedež SD-ja na Nazorjevi, kjer so jim prisluhnili tudi predsednik stranke Matjaž Han, glavna tajnica Živa Živkovič in predsednik konference Jernej Štromajer. SD je bila deležen tudi vzklikov in očitkov o zakulisnem dogovarjanju s SDS-om.

Iz SD-ja so po protestu sporočili, da se zavedajo pomena civilne družbe in spoštujejo njihovo vlogo. "Zavedamo se, da koalicijo čaka še veliko dela, zato bomo v SD še naprej odgovorno in skrbno delali za realizacijo koalicijskih zavez in skrbeli za dialog s socialnimi partnerji," so navedli za STA.

Kot še opominjajo v Glasu ljudstva, je do izteka mandata še mogoče zagotoviti odločne in za ljudi koristne ukrepe na posameznih področjih. Ugotavljajo namreč, da ima 57 vladnih zavez trenutno status "v izvajanju".

"Če bodo vse te do konca mandata realizirane, bo to izjemen dosežek, če pa bodo ostale zgolj odprte in brez oprijemljivih rezultatov, pa bo to veliko razočaranje za volivce in volivke," so ocenili v Glasu ljudstva.

Jaša Jenull. Foto: BoBo
Jaša Jenull. Foto: BoBo

"Skrajni čas, da se vlada zgane"

Podobno so razmišljali tudi nekateri protestniki, ki so poudarjali, da je "skrajni čas, da se vlada zgane". Če se bo, jo bodo znova podprli, če ne, lahko gre, sporočajo. Ob tem so nekateri poudarili tudi, da je razmišljanje, da so petkovi kolesarski protestniki nasprotovali zgolj vladi Janeza Janše, napačni. "Ne gre za Janšo ali Goloba, gre za to, kaj vlada dela in katere obljube izpolnjuje," je dejal eden od protestnikov.

Protestov vsak petek ne bo

Petkovi protestni shodi kolesarjev so se sicer tedensko vrstili v času tretje Janševe vlade med letoma 2020 in 2022. Zbrani na shodih, ki so potekali v Ljubljani in drugih mestih, so protestirali predvsem proti ravnanjem vlade in politike na splošno v času epidemije covida-19, proti omejevanju človekovih pravic ter v podporo nevladnim organizacijam in medijem. Na njih se je zbralo tudi po več tisoč ljudi, kljub prepovedim zbiranja. Policija je na nekaterih protestih protestnike skušala razgnati ali pa jih je identificirala in oglobila.

Po besedah Jenulla tokrat s protesti za zdaj ne bodo nadaljevali vsak petek, bodo pa nadaljevali vse možne aktivnosti, poleg shodov tudi novinarske konference in druge akcije.

Z današnjim shodom so podprli tudi protestnike v Srbiji in žrtve v Gazi.

Petkovi kolesarji spet protestno vrteli pedale