
Papež Frančišek, rojen leta 1936 v Argentini kot Jorge Mario Bergoglio, se je poslovil 21. aprila in bo pokopan v soboto, 26. aprila. Za kraj pokopa si je izbral baziliko Marije Snežne, v kateri je 12 let svojega pontifikata tudi redno molil.
Izbira cerkve je povezana z njegovo predanostjo Mariji in njeni baziliki, v kateri je redno molil. Med drugim je tam molil že 14. marca 2013, dan po izvolitvi za papeža. V eni od kapel je znamenita ikona Marije, imenovana Salus Populi Romani (Rešiteljica rimskega ljudstva), pred katero je hodil pred vsakim apostolskim potovanjem v tujino in ob vrnitvi ter tudi ob drugih priložnostih.
Ena od najstarejših cerkva v večnem mestu
Marija Snežna (Santa Maria delle Nevi) je ena od četverice rimskih bazilik in velja tudi za eno najstarejših cerkva v Rimu, zgrajena je bila namreč v 4. stoletju v času pontifikata papeža Liberija. Bazilika je sicer naziv, ki se podeli cerkvam zaradi njihovega posebnega liturgičnega in pastoralnega pomena, pogosto gre za pomemben romarski kraj. V njeni notranjosti so med drugim shranjene tudi relikvije betlehemskih jasli in kipi jaslic iz 13. stoletja, ki veljajo za najstarejše na svetu.

Bazilika stoji na vrhu Eskvilina, enega od sedmerice rimskih gričev, kjer kot Marijino svetišče kraljuje torej že 16 stoletij. Na mozaiku iz 13. stoletja upodobljena legenda pravi, da je na mestu cerkve poleti čudežno zapadel sneg. To so razumeli kot znamenje, s katerim naj bi Marija pokazala, kjer naj zgradijo njej posvečeno cerkev. Rimljani se tega domnevnega čudeža še zdaj vsako leto spominjajo 5. avgusta. Bazilika je sicer zaradi svoje veličastnosti in pomena znana tudi kot bazilika Marije Velike.
Zadnji papeški pokop v baziliki davnega leta 1669
Do zdaj so pod njeno streho pokopali sedem papežev, nazadnje je bil tam leta 1669 k večnemu počitku položen papež Klemen IX. Kot omenjeno, bo Frančišek po več kot stoletju prvi poglavar Katoliške cerkve, ki bo pokopan zunaj Vatikana. Nazadnje se je za to odločil papež Leon XIII., ki so ga leta 1903 pokopali v rimski baziliki sv. Janeza v Lateranu.
Papež Frančišek, ki je pripadal jezuitskemu redu, se je v skladu s svojim pontifikatom tudi pri načrtovanju pogreba in pokopa odločil za preprostejši obred. Z oporoko je določil, naj ga v baziliki Marije Snežne pokopljejo na preprost način in zgolj z latinskim zapisom njegovega papeškega imena Franciscus na grobu. Po novih pravilih bo pokopan v preprosti krsti, in ne treh, kot so to določali prejšnji običaji.

Papež je v baziliko Marije Snežne vselej prinesel rože
Duhovnik Ivan Ricupero, ki je v baziliki odgovoren za bogoslužne slovesnosti, je za časopis Times povedal, da je Frančišek od začetka papeževanja to baziliko obiskal 125-krat in vselej s sabo prinesel rože. Med svečami pod prej omenjeno ikono Marije zdaj stoji vaza zlatih vrtnic, simbola papeškega blagoslova, ki jo je baziliki leta 2023 podaril Frančišek.
Papežev grob bo urejen prav v bližini te ikone, in sicer na mestu, ki ga je izbral kardinal Rolandas Makrickas, odgovoren za upravljanje z baziliko. Za časopis Il Messaggero je povedal, ga je Frančišek o svoji želji, da bi bil pokopan v tej cerkvi, obvestil leta 2022. To željo je izrazil po tem, ko ga je Makrickas povprašal, ali zaradi svojih pogostih obiskov morebiti razmišlja o tej lokaciji.
Do petka v baziliki sv. Petra v Vatikanu
Še do petka se lahko verniki od pokojnega papeža Frančiška poslavljajo v baziliki sv. Petra, kjer je njegova odprta krsta. V prelomu s tradicijo lesena krsta pred tamkajšnjim glavnim oltarjem ni postavljena na posebnem odru, imenovanem katafalk, temveč stoji na skromnem, rahlo nagnjenem lesenem podestu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje