Foto:
Foto:

S tem posegom se v KC-ju končuje obdobje t. i. pionirskih posegov, je povedal strokovni direktor KC-ja Zoran Arnež in dodal, da je bila to edina transplantacija, ki je "še manjkala", saj so presaditve ostalih organov doslej že izvedli.

Operacija 46-letne bolnice je trajala pet ur, je povedal vodja 12-članske transplantacijske ekipe Mihael Sok. Stanje bolnice, ki je trenutno na intenzivni negi, je stabilno. Pljuča darovalca so pripeljali iz Madžarske.

Presaditev stane 80.000 evrov
Za presaditev se odločajo, ko bolezen tako močno prizadane organ, da človek ne more več dihati, ob tem pa je Mihael Skok poudaril, da vsi bolniki niso sposobni za transplantacijo, zato jih je treba natančno izbrati. Imeti morajo zdrave organe, morajo pa biti tudi psihično sposobni za zdravljenje, je dodal. Ena izmed omejitev za transplantacijo je tudi starost, ki je 60 let.

Najpogostejše bolezni, ki se zdravijo s presaditvijo pljuč, so bolezni intersticija, zlasti tiste, ki povzročajo krčenje in brazgotinjenje pljuč, propadanje pljučnih mešičkov zaradi kajenja ali prirojenih motenj ter žilne bolezni pljuč. Stroški presaditve pljuč v Evropi znašajo okrog 80.000 evrov.