Bell je bil učitelj gluhih in je raziskoval prenos govora ter priprave za pomoč ljudem z okvarjenim sluhom. Leta 1874 je razvil telefon, nato povoščen valj za zapis zvoka, ki je postal temelj fonografa in gramofona.
Izumil je tudi fotofon, napravo, v kateri svetloba prenaša zvok, in avdiometer za merjenje ostrine sluha. Raziskoval je aeronavtiko in izumil letaska zakrilca. Po Bellu se imenuje merska enota za glasnost, decibel.
Prvi program Radia Slovenija: Na današnji dan
Drugi dogodki na današnji dan ...
Leta 322 pr. n. št. je umrl grški filozof Aristotel.
Leta 161 je umrl rimski cesar Antonij Pij, nasledila sta ga Mark Avrelij in Lucij Ver.
Leta 1274 je umrl Tomaž Akvinski, italijanski filozof, ki je antično znanost povezal z mišljenjem Zahoda, posvetne vrednote in verske vsebine pa zlil v eno.
Leta 1671 se je rodil škotski upornik in izobčenec Robert McGregor, bolj znan kot Rob Roy.
Leta 1724 je umrl papež Inocenc XIII., s pravim imenom Michael Angelo Conti. Rodil se je leta 1655, papež pa je postal leta 1721.
Leta 1765 se je rodil francoski izumitelj Joseph Nicephore Niepce, eden začetnikov fotografije. Umrl je leta 1833.
Leta 1792 se je rodil britanski astronom John Frederick Herschel. Umrl je leta 1871.
Leta 1799 je Napoleon s svojo vojsko zavzel Džafo in Palestino. Njegova vojska pa je ubila več kot 2.000 albanskih ujetnikov.
Leta 1827 je v Chesiru v Angliji bodoči politik kolonije Nova Zelandija Edward Gibbon Wakefield ugrabil bogato dedinjo Ellen Turner.
Leta 1850 se je rodil češki politik in učenjak, prvi predsednik Češkoslovaške republike, Tomaš Garrigue Masaryk.
Leta 1861 se je na Verdu pri Vrhniki rodil slovenski slikar Jožef Petkovšek. Študiral je v Benetkah, Münchnu in Parizu. Ohranjenih je zelo malo njegovih del, veliko pa jih je sam uničil. Ustvarjal je krajine, portrete, tihožitja, osrednje delo pa predstavlja avtobiografska slika Doma. Petkovšek velja za vodilnega predstavnika slovenskega realizma. Ko se je vrnil iz šol, je duševno zbolel in večino časa preživel med psihiatrično bolnišnico in domom. V München je nazadnje potoval leta 1882, potem pa je do smrti ostal v bolnišnici. Umrl je 22. aprila leta 1898.
Leta 1875 se je rodil Maurice Ravel, ki je bil poleg Clauda Debussyja najpomembnejši francoski skladatelj 20. stoletja.
Leta 1880 se je v Veliki vasi v Ziljski dolini rodil slovenski literarni zgodovinar in etnolog Ivan Grafenauer. Bil je upravnik Inštituta za slovensko narodopisje, od leta 1940 je bil izredni, nato pa redni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Napisal je mnogo razprav, najbolj pa izstopata delo Kratka zgodovina slovenskega slovstva in monografija Valentin Vodnik - pesnik. Umrl je 29. decembra 1964 v Ljubljani.
Leta 1912 je Roald Amundsen objavil, da je njegova odprava dosegla južni tečaj. Odprava je tja prispela 14. decembra 1911.
Leta 1924 se je rodil japonski pisatelj Kobo Abe.
Leta 1926 so prvič vzpostavili medcelinsko telefonsko zvezo med New Yorkom in Londonom.
Leta 1932 je umrl francoski državnik, prejemnik Nobelove nagrade za mir Aristide Briand.
Leta 1936 se je po versajskih omejitvah, ki so bile določene ob končani prvi svetovni vojni, Adolf Hitler odločil za samovoljno zasedbo demilitariziranega Porenja.
Leta 1938 se je v New Yorku rodil ameriški biolog in dobitnik Nobelove nagrade za medicino leta 1975 David Baltimore.
Leta 1945 je maršal Tito na podlagi t. i. sporazuma Tito-Šubašić ustanovil enotno vlado Demokratične federativne Jugoslavije in začasno enotno vlado Demokratične federativne Jugoslavije.
Leta 1950 je Sovjetska zveza objavila, da Klaus Fuchs ni delal kot sovjetski vohun na Zahodu.
Leta 1954 so hokejisti Sovjetske zveze na svojem prvem nastopu na mednarodnem tekmovanju osvojili naslov svetovnih prvakov. V Stockholmu so v finalu s 7:2 premagali Kanado.
Leta 1958 je v Ljubljani umrla slovenska pesnica in prevajalka Lili Novy. Najbolj znana je predvsem po prevodih pesmi Franceta Prešerna v nemščino. Svoje najizrazitejše pesmi je uredila v zbirko Temna vrata, posmrtno pa je izšel izbor iz zapuščine Oboki. Pisala je tudi za otroke.
Leta 1965 so v Selmi, ameriška zvezna država Alabama, vojaki nasilno razbili skupino 600 ljudi, ki so protestirali zaradi človekovih pravic. Dogodek so posnele tudi televizijske kamere, televizije pa so ga predvajale pod imenom krvava nedelja.
Leta 1965 je v Vietnam prišlo prvih 3.500 marincev.
Leta 1995 je umrl nemški biolog in Nobelov nagrajenec Georges J. F. Kohler.
Leta 1996 je bil ustanovljen prvi demokratično izvoljen palestinski parlament.
Leta 1997 je umrl ameriški fizik in Nobelov nagrajenec Edward Mills Purcell.
Leta 2005 so na množičnem protestu pred ljudsko skupščino v Kuvajtu ženske zase zahtevale volilno pravico.
Leta 2004 je Jolanda Čeplak v finalu 10. dvoranskega svetovnega prvenstva v Budimpešti v teku na 800 metrov zasedla 2. mesto (1:58,72). Peto zlato medaljo na dvoranskih SP-jih je osvojila Mozambičanka Maria de Lourdes Mutola, tretja pa je bila Britanka Joanne Fenn. Čeplakova je po tekmi dejala, da jo je Mutola v zadnjem zavoju pred ciljem odrinila s komolcem. Vodstvo slovenske ekipe se je pritožilo, vendar je komisija s 3:0 pritožbo zavrnila.
Leta 2004 je telovadec Aljaž Pegan je na tekmi za svetovni pokal v Cottbusu prepričljivo zmagal na drogu (9,65). Mitja Petkovšek je bil na bradlji drugi.
Leta 2005 je umrla ameriška filmska producentka Debra Hill, rojena leta 1950.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje