Foto: EPA
Foto: EPA

V mladostništvu pa se lahko pojavlja zaradi prepleta različnih razlogov – strahu pred neuspehom, zavrnitvijo, osamljenostjo ali pred tem, da bi se vrstnikom zdeli čudni.

Čeprav je strah odlično svarilo pred nevarnimi okoliščinami, nas lahko močno omejuje, če ne vemo, kako se z njim spoprijeti ali če ga doživljamo prepogosto. V šolskem okolju se strah lahko kaže različno – nekateri se umaknejo, drugi se zaradi strahu navzven odzovejo z jezo, tretji pa poskušajo svoje občutke skriti. Pomembno je, da se o strahu pogovarjamo in se naučimo, kako ga obvladati.

V priponki najdete opis delavnice o strahu, ki učencem pomaga spoznati različne vrste strahov in razmisliti o strahovih, ki jih sami doživljajo, ter presoditi, ali so koristni ali grozeči. Cilj delavnice je tudi, da učenci o uporabi tehnik uravnavanja strahu svetujejo drugim. Delavnica je namenjena učencem v drugem triletju osnovne šole, pripravljena je bila za 6. razred, in jo lahko izvajajo učitelji, razredniki ali svetovalni delavci. Zasnovana je tako, da mlade spodbuja k dejavnemu sodelovanju in jim omogoča izmenjavo izkušenj.

Kaj vključuje delavnica?

  • Poglobljen pogovor o strahu – kdaj nam ta pomaga in kdaj nas ovira?
  • Iskanje učinkovitih načinov za spopadanje s strahom.
  • Dejavnosti, ki učencem omogočajo, da prepoznajo in varno izrazijo svoje občutke.

Delavnica traja dve šolski uri in ima natančna navodila ter vse potrebno gradivo za preprosto izvedbo v razredu. Prenesite PDF z natančnimi navodili TUKAJ.