Ključno vprašanje, ki si ga postavljajo delodajalci, kadrovski strokovnjaki in arhitekti, je: kako ustvariti privlačen prostor, ki bo spodbujal sodelovanje in produktivnost?

Jutranja joga na zeleni strehi – primer pisarniške zgradbe Einpark, Corwinovega projekta v Bratislavi. Foto: Corwin
Jutranja joga na zeleni strehi – primer pisarniške zgradbe Einpark, Corwinovega projekta v Bratislavi. Foto: Corwin

Sodobno delovno okolje je večgeneracijsko – baby boomerji, X-ovci, milenijci in Z-jevci se razlikujejo po svojih prioritetah, načinih dela in pogledih na svet. Kot poudarja dr. Vesna Miloševič Zupančič, strokovnjakinja za trg dela in zaposlovanje mladih ter strokovna direktorica e-Študentskega servisa: »Generacija Z ceni hibridnost, saj ni res, da želijo delati zgolj od doma. V delovnem okolju bodo iskali smisel in jasne možnosti za lasten razvoj, pri čemer so zelo odprti za neprestano učenje, saj veljajo za eno najbolj izobraženih generacij. Medtem ko nekoliko zrelejši sodelavci prihajajo na delo s ponotranjeno delovno etiko, izkušnjami, potrebo po neodvisnosti in stabilnosti. Cenijo mir za poglobljeno delo, dobro opremljene, ergonomske delovne kotičke kot tudi prijetne klepete v pisarniški kuhinji.«

Čeprav na prvi pogled zelo različni, si v resnici želijo podobno: kakovostno delovno okolje, ki omogoča osredotočenost, povezanost in dobro počutje.

Slabe pisarne, manjša produktivnost

Raziskave kažejo, da slabo zasnovano delovno okolje – vključno z neustrezno razporeditvijo prostora, pomanjkanjem naravne svetlobe in hrupom – lahko negativno vpliva na duševno zdravje zaposlenih oz. prispeva k povečani ravni stresa in zmanjšani produktivnosti. Kaj lahko storijo delodajalci?

Kot poudarjajo pri svetovalnem podjetju McKinsey & Company, bo idealna pisarna prihodnosti zasnovana kot prostor, ki gradi družbeni kapital. Ne gre več zgolj za funkcionalen delovni prostor, temveč za okolje, ki omogoča sodelovanje, krepi medosebne vezi in spodbuja kulturo pripadnosti – ključne dejavnike za dolgoročno uspešnost in inovativnost podjetij v času hibridnega dela.

Kako delovno okolje spodbuja produktivnost?

Izkušnje Corwina, enega vodilnih razvijalcev nepremičnin v Sloveniji, kjer snujejo in upravljajo sodobne in trajnostne pisarniške projekte, pričajo, da arhitektura sodobnih pisarn ni več le kulisa, temveč aktiven člen kulture, učinkovitosti in zadovoljstva. Kjer prostori dihajo z ljudmi – z veliko naravne svetlobe, z zunanjimi površinami za druženje, dobro tehnološko opremljenostjo, skupnimi kuhinjami in mirnimi kotički za delo. Komunikacija postane bolj odprta, timi bolj povezani.

Sodobna pisarniška arhitektura v Vilharii v ospredje postavlja kakovost bivanja za zaposlene. Foto: Corwin
Sodobna pisarniška arhitektura v Vilharii v ospredje postavlja kakovost bivanja za zaposlene. Foto: Corwin

Sodobne pisarne že na voljo tudi v Ljubljani

V središču Ljubljane, nastaja eden najbolj naprednih poslovnih kompleksov nove generacije. Vilharia je zasnovana za raznolike potrebe vseh – od izkušenih profesionalcev do digitalno usmerjenih mladih. Njena lokacija – na stičišču mestnega utripa in trajnostne mobilnosti – ni naključna. Peš dostop do mestnega središča, dostopnost javnega prevoza ter dobro opremljene, varne kolesarnice z garderobami in možnosti prhe pred prvim sestankom, bodo cenile vse generacije.

Svetlo, kakovostno delovno okolje so za potrebe Ljubljane zasnovali v priznanem skandinavskem arhitekturnem studiu Schmidt Hammer Lassen, kjer sledijo udobju človeške interakcije. Kljub lokaciji v središču mesta, bo Vilharia omogočalo izjemno prijetno okolje za delo. Sodobni gradbeni materiali zagotavljajo najboljšo zvočno izolacijo, pametni prezračevalni sistemi pa izjemno kakovost zraka v vseh letnih časih. Zelena strešna oaza z veliko teraso bo lahko gostila družabna srečanja in jutranjo jogo nad mestom, aktivno pritličje z veliko konferenčno dvorano, gostinsko in trgovsko ponudbo pa priročnost in živahnost. S certifikatom LEED Platinum, ki je eden izmed najstrožjih standardov s področja trajnosti, Vilharia postavlja nove standarde odgovorne gradnje.

V Vilharii ne bo manjkalo zelenih odprtih prostorov za regeneracijo, druženje in oddih. Foto: Corwin
V Vilharii ne bo manjkalo zelenih odprtih prostorov za regeneracijo, druženje in oddih. Foto: Corwin

Povezovanje generacij ni trend. Je strateška prednost.

V svetu, kjer delo postaja vse bolj hibridno in raznoliko, prilagodljivost delovnega okolja ni več vprašanje udobja – temveč konkurenčne prednosti. In prav tukaj Vilharia postavlja nov mejnik. S svojo zasnovo ne ustvarja le delovnih prostorov, ampak platformo, kjer bodo sobivale in ustvarjale različne generacije. Kjer izkušnje srečajo nove ideje, kjer se vrednote prepletajo, in kjer prostor ni meja, ampak povezovalec.

Obljubo Vilharie podpira Corwinova filozofija. Podjetje ostaja v svoje projekte aktivno vključeno prek lastnih upravljalskih ekip, ki nenehno skrbijo za izboljšanje kakovosti notranjih prostorov in energetske učinkovitosti. Dokaz njihove predanosti je poslovna stavba Einpark – podoben projekt podjetja Corwin v Bratislavi – ki se ponaša s 96-odstotnim zadovoljstvom najemnikov.

Poleg visokih standardov v oblikovanju in uporabnosti je Corwin v Einparku vzpostavil tudi močan občutek pripadnosti, saj v vlogi upravitelja organizira priljubljene dogodke, ki spodbujajo povezovanje in sodelovanje med najemniki. Na teh izkušnjah gradi tudi Vilharia. V njej bo umeščena sodobna konferenčna dvorana, namenjena širokemu spektru dogodkov, katerih cilj je povezovanje poslovne javnosti prek izmenjave znanja in mreženja. Corwin tako ne gradi zgolj stavb – ustvarja povezane skupnosti.

Najem poslovnih prostorov v tako sodobni in ljudem prijazni stavbi krepi položaj najemnikov kot vodilnih na trgu in izboljšuje njihovo zaposlitveno ponudbo.

Gradnja Vilharie poteka po načrtih in prvi najemniki se bodo vselili v začetku naslednjega leta. Nekaj pisarniških prostorov v Vilharii je še na voljo - po več informacij skočite na vilharia.si in stopite v stik s Corwinomi svetovalci za najem vašega novega pisarniškega prostora: hello@vilharia.si.

Vilharia dobiva svojo podobo. Gradnja gre po načrtih, prvi najemniki se bodo vselili v začetku naslednjega leta. Foto: Corwin
Vilharia dobiva svojo podobo. Gradnja gre po načrtih, prvi najemniki se bodo vselili v začetku naslednjega leta. Foto: Corwin