Generali galerija, katere obsežna zbirka premore preko 1000 umetniških del, v svojem jubilejnem letu, na ogled postavlja doslej še nikdar videna dela v javnosti nekoliko zapostavljenega, a med ljubitelji likovne umetnosti priznanega slovenskega slikarja Barda Iukundusa. Razstava »Med Nebom in Zemljo« obeležuje 75. obletnico slikarjevega rojstva in je ob desetletnici galerije poklonjena njenemu idejnemu očetu in soustvarjalcu galerijske umetniške zbirke, pokojnemu poslovnežu Matjažu Gantarju. Umetnine Barda Iucundusa so na ogled do 28. marca 2025.
Svjetlana Almaš, direktorica marketinga in odnosov z javnostmi v Generali zavarovalnici, je odprtje razstave pospremila z besedami: »V dosedanjih desetih letih so se v Generali galeriji prepletale pomembne umetniške zgodbe in v zavarovalnici Generali smo veseli, da jih lahko delimo s širšo javnostjo. V veliko čast nam je, da kot družbeno odgovorno in trajnostno naravnano podjetje, letošnje jubilejno leto galerije zaključujemo s prav posebno razstavo umetnika Barda Iucundusa in da jo posvečamo idejnemu očetu galerije Matjažu Gantarju.«
Umetnik razpet »Med Nebom in Zemljo«
Razstava del Barda Iucundusa daje vpogled v njegova različna umetniška obdobja in upodobitvene sloge. Za njegova dela so značilne spremembe v slogu in tematiki, blizu mu je bilo raziskovanje zgodovine umetnosti, religije, filozofije in lastne slikarske prakse. Njegova dela segajo od simbolne arhetipike, oprte na filozofijo kabale, prek razmišljanja o nastanku duha in materije (imaginarni pejsaži) do naravne figuralike (moški portreti).
Opus slikarskih del na razstavi je predstavljen z izborom več kot 20-tih del. Zajema dela iz sedemdesetih in osemdesetih let prejšnjega stoletja. Razstava je zastavljena tematsko in kolikor je le mogoče kronološko. Osrednja so umetniška dela v tehniki olje na platno z različnimi motivi (portret, avtoportret, kabalistični repertoar, pekel, nebesa ...).
Glasbenik in fotograf Lado Jakša, ki je z Bardom prijateljeval in sodeloval pri nekaterih njegovih umetniških projektih, ga ohranja v lepem spominu: »Sam sem Bardov miselni svet povezoval z magijo besede in raznimi filozofskimi vejami. Blizu mi je bil predvsem s kabalo. Seveda nikakor ne morem tudi mimo njegovega odnosa do zvoka, do glasbe in tovrstnih povezav. Za Barda so posamezne črke imele posebno barvo. Podobno tudi zvok.«
Iucundusova dela v Sloveniji razstavljena prvič po 34 letih
Zadnjo slikarjevo retrospektivno razstavo je pripravila Mestna galerija leta 1990, pred več kot 30-imi leti. Na tokratni razstavi »Med Nebom in Zemljo« so na ogled tudi nekatere umetnine v lasti različnih slovenskih zbirateljev in ljubiteljev umetnosti, ki so se v velikem številu odzvali na Generalijevo pobudo o iskanju Iucundusovih del. To potrjuje, da je v javnosti mnogokrat zapostavljeni in pozabljeni umetnik s svojimi deli še kako živ.
Aleksander Bassin, likovni kritik in muzejski svetnik: »Na razstavi si bo mogoče ogledati dela, ki sploh še niso bila videna. Bard je nekdaj veliko razstavljal v tujini, veliko slik pa je ob njegovi smrti zadržala švicarska galerija v Baslu. Potrebno je bilo kar nekaj diplomatskih sposobnosti, da so jih vrnili nazaj v Slovenijo. Najverjetneje so nastale v Parizu, kjer se je Bard veliko mudil.«
Sodoben in arhaičen hkrati, s povsem samosvojo umetniško potjo
Bard Iucundus (rojen Leobard Oblak) se je rodil 21. 2. 1949 v Ljubljani. Prvič se je javnosti predstavil leta 1969, pred vstopom na akademijo, s prvo »uradno« samostojno razstavo v Mestni galeriji. Na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani je diplomiral leta 1973. V letih 1977–1978 se je študijsko izpopolnjeval na Académie des Beaux-Arts v Parizu.
Ukvarjal se je s slikarstvom, risbo, grafiko, knjižno opremo, gledališko scenografijo in kostumografijo ter poezijo. Bil je član Skupine 411, sodeloval je pri ustanovitvi Literarnega gledališča Pupilija Ferkeverk in oblikovanju Manifesta baročnega surrealizma. Do svoje smrti, 27. 7. 1986, je živel in ustvarjal kot svobodni umetnik v Ljubljani. Uvršča se med umetnike anahroniste, interprete zgodovinskega sporočila slikarstva od manierizma do romantike.
Podpora umetnosti in bogata zapuščina Generali galerije
Zavarovalnica Generali prek svojih trajnostnih zavez skrbno vlaga v družbeno odgovorne projekte in med drugim podpira tudi slovensko kulturo in umetnike. V osrčju prizadevanj za ohranjanje slovenske likovne dediščine je zlasti Generali galerija, ki je prava zakladnica umetnosti, saj premore okoli 1000 del. Največjo zaslugo za to ima glavni pobudnik galerije in soustvarjalec njene zbirke, pokojni poslovnež Matjaž Gantar, ki je bil med drugim tudi velik Iucundusov občudovalec.
Matija Gantar, sin idejnega očeta Generali galerije Matjaža Gantarja: »Razstava je zame pomembna z dveh vidikov. Prvič, ker imam razvito osebno afiniteto do Barda in mi je všeč, da je on kot umetnik po tolikem času bolj izpostavljen. Drugič pa zato, ker so bila prav Bardova dela tista, ki jih je moj oče, ustanovitelj Generali galerije, najprej kupil, ko se je začel zanimati za zbiranje umetniških del.«