To piše v osnutku konvencije, ki so ga spisali delegati iz Indonezije, Avstralije in Južne Afrike na Baliju, kjer se delegati iz 190 držav pogovarjajo o novem globalnem dogovoru, ki bi zamenjal kjotskega. Vsi narodi morajo narediti več za boj proti podnebnim spremembam, razvite države pa bi morale zmanjšati izpuste za od 25 do 40 odstotkov v primerjavi z izpusti iz leta 1990 do leta 2020 ali pa vsaj ustaviti naraščajoče emisije, še piše v osnutku.
Kjotski protokol, podpisan leta 1997, k obveznemu zmanjšanju plinov zavezuje le 36 razvitih držav, med njimi pa ni ZDA. Kitajske in Indija, hitro se razvijajoči državi, pa nimata nobenih ciljev za zmanjašanje izpusta do leta 2012.
Obveznemu zmanjšanju izpusta toplogrednih plinov najbolj nasprotuje Kitajska, ker naj obvezno zmanjšanje ne bi bilo pravično, saj ima sama nizek izpust glede na število prebivalcev.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje