Foto: TV Slovenija
Foto: TV Slovenija

Kako zdrava je prehrana naših otrok, če upoštevamo, da je pomurski rejec z jajci in drugimi izdelki oskrboval 170 osnovnih šol in 47 vrtcev, sta se vprašala novinarja TV Slovenija Urša Savnik in Mark Saksida.

Pristojni mirijo, da nam ni treba skrbeti. "Absolutno ne. Slovenija je varna država in ima izredno kakovostno hrano," je zatrdila ministrica za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić.

Sorodna novica Pretresljivi posnetki kokoši, ki nesejo jajca na truplih poginulih živali

"Nehajmo se v Sloveniji hecati s šolsko prehrano. Po svojih izkušnjah, kar sem gledala po Evropi ali po svetu, nikjer nisem videla tako zelo kakovostne šolske prehrane, kot je pri nas. Bolj ko bo javnost po nas švigala s šibami, hitreje bo nastopil trenutek, ko bomo rekli: tega nam ni treba, ker nam ni treba," je komentirala Mojca Mihelič iz Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev.

Na Osnovni šoli Danile Kumar v Ljubljani dnevno skuhajo okoli 1400 kosil. S hrano poleg svoje oskrbujejo še eno šolo. Do zdaj še nikoli niso prekinili pogodbe z dobavitelji, a bi to brez odlašanja storili, če se ti ne bi držali pogodbenih določil in dostavljali kakovostne hrane.

"Zdaj ko bodo bolj mrzli dnevi, se dobavitelju zelenjave lahko zgodi, da bo pripeljal solato, ki mu bo preprosto v tovornjaku zmrznila. To ob sami dostavi pregledamo, in če ni ustrezne kakovosti, jo zavrnemo," je pojasnila Mojca Mihelič.

Sorodna novica Po razkritju posnetkov uveden nadzor na farmi kokoši nesnic. Na Kmetiji Kaučič očitke zavračajo.

Nekatera društva so ob objavi posnetkov poudarila, da reja živali v kletkah ne bi smela biti več dovoljena, tudi na ministrstvu za kmetijstvo zagovarjajo njeno opustitev, a bi prehod moral biti postopen.

"Upam si mogoče malo predrzno, provokativno trditi, da je Slovenija lahko pripravljena do leta 2028, da to daljše prehodno obdobje že ima, kjer zagotovimo pogoje in finančno stabilnost za rejce," je dodala ministrica za kmetijstvo.

Na kmetiji Kaučič, kjer so očitke o nepravilnostih zavrnili, posnetke pa označili za računalniško obdelane, tokrat pred kamere niso želeli stopiti. Po telefonu so povedali, da se držijo vseh veterinarskih napotkov in zakonskih določil, kar naj bi pokazal tudi inšpekcijski nadzor, a ta še ni končan, še poročata novinarja TV Slovenija.

Šole morajo včasih zavračati hrano

Kakšen nadzor imajo šole nad kakovostjo? Prejeto hrano pregledajo, in če je treba, zavrnejo, je poročala novinarka TV Slovenija Tadeja Anžlovar.

Svojo izkušnjo je za televizijo opisala Tanja Boldan, vodja kuhinje na šoli Šmarje-Sap. Prejela je: "Malo manj kot obreznine. Pa sem se lepo izrazila, obreznina je že nekaj lepega. Packarija, svinjarija, drugače ne morem povedati," je izjavila. "Naročila sem rostbif prve klase. Dobila pa sem ... ne bom komentirala."

Sodelovanje s tem dobaviteljem so komaj prekinili. "Večkrat sem morala spisati ugovor, večkrat izvesti korektivni ukrep, večkrat zavrnila. Težava je, da ko zavrneš robo, ostaneš brez nje. Na hitrico moraš dobiti nekoga, da bo to nadomestil," je pojasnila dilemo.

Naši vrtci in šole sicer imajo večinoma kakovostno hrano. Ob tem omenimo zastrupitev s salmonelo v šolah Lucija in Ljubljana Zalog marca 2019. V obeh primerih pa ni bil izvor okužbe v hrani, ampak je bakterijo na otroke prenesel zaposleni prek hrane, ki jo je pripravil, še poroča Tadeja Anžlovar.

Kaj lahko storijo šole, ki so kupovale hrano s kmetije Kaučič?
Kaj lahko storijo šole, ki so kupovale hrano s kmetije Kaučič?