Dvotedenska konferenca na Baliju je namenjena začetku pogajanj o novem sporazumu v zvezi z ukrepi za zmanjševanje učinka podnebnih sprememb, ki bo nadomestil kjotski protokol, govorili pa bodo predvsem o boju proti izpustom in iskanju načinov, kako se lahko revnejše države spopadejo s posledicami globalnega segrevanja.
Izvršni direktor UNFCCC-ja Yvo de Boer je ob začetku konference mednarodno skupnost pozval, naj vrh izkoristi za "konkretne korake" k zmanjšanju podnebnih sprememb.
Podnebne spremembe posledica človeka
Mednarodna skupina ZN-a za podnebne spremembe je v svojem letošnjem poročilu zapisala, da se bo v naslednjem stoletju ozračje segrelo za od 1,8 do 4 stopinj Celzija. De Boer je dodal, da je zaključek Mednarodne skupine ZN-a za podnebne spremembe o tem, da so podnebne spremembe "zelo verjetno" posledica delovanja človeka, končal vsakršne dvome o tem, da je treba ukrepati.
V atmosferi vedno več ogljikovega dioksida
Glavna naloga konference je najti soglasje o zmanjšanju izpusta toplogrednih plinov po letu 2012. Takrat se bo zaključila zdajšnja faza Kjotskega sporazuma, ki industrializirane države zavezuje k zmanjšanju izpusta toplogrednih plinov v povprečju za pet odstotkov glede na stopnje iz 90. let 20. stoletja.
Zavezujoči ali nezavezujoči cilji?
Kritiki zdajšnjega okvira boja proti podnebnim spremembam trdijo, da obvezujoča zmanjšanja ne delujejo in bolj podpirajo tehnološki napredek na tem področju. Nedavne študije kažejo, da nivo ogljikovega dioksida v atmosferi narašča hitreje, kot je v zadnjem desetletju. Predsednik ZDA George Bush, ki se zavzema za prostovoljne cilje zmanjšanja toplogrednih plinov, po drugi strani trdi, da so ZDA leta 2006 v primerjavi z letom 2005 v ozračje izpustile 1,5 odstotka manj plinov.
Pesimistične napovedi za konferenco
EU, ki podpira zavezujoče cilje, se je zavezala, da bo do leta 2020 izpuste plinov zmanjšala za 20 odstotkov. Številni opazovalci so prepričani, da konferenca v Baliju zaradi drugačnega pristopa k reševanju okolijske problematike ZDA in EU-ja ne bo uspešna in ne bo prinesla načrta za "Kjotski sporazum II."
K. T./T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje