Na Baliju so se zbrale tudi številne okoljevarstvene skupine, ki so dan za dnem pozivale k boju za naš planet. Foto: EPA
Na Baliju so se zbrale tudi številne okoljevarstvene skupine, ki so dan za dnem pozivale k boju za naš planet. Foto: EPA
Uspeh za Zemljo na Baliju

190 ministrov je na koncu soglasno sprejelo časovni načrt dvoletnih pogajanj, ki naj bi do leta 2009 vodila do novega sporazuma na svetovni ravni glede ukrepov za zmanjševanje učinka podnebnih sprememb.

Novi sporazum naj bi začel veljati konec leta 2012, ko se bo končalo prvo obdobje obveznosti kjotskega protokola.

Preberite si intervju z Andrejem Kranjcem, ki na okolijski konferenci predstavlja Slovenijo.

Papua ZDA: "Vodite, sledite ali pa zginite"
Dogovor je postal mogoč, potem ko so ZDA v istem dnevu najprej zavrnile, nato pa le sprejele kompromis in odstopile od nasprotovanja pozivom nerazvitih držav po tehnološki in finančni pomoči v boju proti podnebnim spremembam. Zaradi nesoglasij, ki jih je izzvala predvsem ameriška upornost, so morali konvencijo sicer podaljšati za en dan, konferenca pa je bila tako v soboto prežeta s čustvi in živčnim pričakovanjem izida.

Oznanilo vodje ameriške delegacije Paule Dobriansky, da ZDA zavračajo predlog, ker "niso pripravljene sprejeti take formulacije" in da bi morale razvijajoče države nositi večjo odgovornost, so pospremili žvižgi neodobravanja zbranih diplomatov. Delegat iz Papue Nove Gvineje pa je ZDA celo pozval, naj "vodijo, sledijo ali pa se spravijo s poti".
Pohvala za fleksibilnost
Le pet minut pozneje, ko je že kazalo, da je dogovor obsojen na propad, je Dobrianskyjeva ponovno stopila na oder in oznanila, da so ZDA pripravljene sprejeti sporazum. V dvorani se je sprožil gromki aplavz in konferenca je bila končno videti rešena.

Na koncu se je vse izteklo dobro, generalni sekretar ZN-a Ban Ki Mun, ki se je zaradi zastoja na pogajanjih danes vrnil na Bali, da bi delegate vzpodbudil k dogovoru, pa je že pohvalil ZDA, ker so v zadnjih urah pokazale fleksibilnost.

K. S.

Uspeh za Zemljo na Baliju