Ločeno zbiranje odpadnih baterij je nujno, saj so baterje nevarni odpadki. Odpadne baterije prispevajo kar 88 odstotkov živega srebra in 50 odstotkov kadmija, ki ju najdemo v mešanih komunalnih odpadkih in deponijah, kar pomeni, da onesnažujejo okolje, lahko pa pronicajo tudi v podtalnico.
Zbiralnike za baterije morajo v skladu z uredbo o ravnanju z baterijami in odpadnimi akumulatorji imeti vsi tisti, ki dobavljajo baterije oziroma akumulatorje. Dolžni so sprejeti tudi odpadne baterije in akumulatorje, ki jih sami ne proizvajajo oziroma prodajajo. Baterije tako lahko odvržemo v posebne zbiralnike, na primer v trgovskih centrih. Ne smemo jih metati v komunalne odpadke. Še bolje pa je, če uporabljamo baterije, ki jih lahko znova napolnimo.
Država si bo sicer prizadevala do leta 2012 zbrati najmanj četrtino odpadnih baterij, do leta 2016 pa najmanj 45 odstotkov. Poleg tega pa tudi za zmanjšanje prisotnosti težkih kovin v baterijah in vzpostavitev sistema ločenega zbiranja in reciklaže baterij in akumulatorjev.
Kako poteka predelava baterij oziroma akumulatorjev pa si oglejte v Ekoutrinkih ob 19.40 na TV SLO 1.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje