Gosenica na videz nedolžnega nočnega metulja, ki živi največ šest dni, je bila za kužka iz okolice Sežane usodna, pove veterinar Darko Glažar z Lokve, ki je lani obravnaval štiri zastrupitve psov z gosenicami. "Huda alergijska reakcija, lastnik ni pravočasno … sploh ni zasledil, da je žival prišla v stik s to gosenico in je prepozno prišel po pomoč," pojasnjuje. Driska, otečen jezik, dihalna stiska, solzenje oči – to so simptomi.
"Svetujemo spiranje z vodo, ne smemo pa pozabiti, da je to toksično tudi za nas, zato je obvezno uporabiti tudi rokavice," še pravi Glažar.
Pri človeku se pojavijo izpuščaji, solzne oči, težave z dihanjem. Še posebej spomladi, ko se bodo gosenice odpravile iz gnezd, po 200 v koloni, je treba biti previden, saj se njihove strupene dlačice prenašajo z zrakom.
"Priporočamo, da se gnezda odstranjujejo na javnih površinah, kjer se zadržuje več ljudi, na primer ob šolah ali vrtcih," pa svetuje Matej Kravanja iz Zavoda za gozdove Sežana.
Gosenicam ustreza suho, ne premrzlo podnebje. Gre za tipično vrsto, ki prikazuje globalno segrevanje, pravi strokovnjak za gozdove. "Populacija se pojavlja v ciklih, na splošno pa bodo ti cikli vedno krajši, vedno pogostejši in namnožitev bo večja. Vrsta se širi proti severu, proti Alpam, na višje nadmorske višine," razlaga Kravanja.
Gnezda so opazili v Logu pod Mangartom, kjer prej teh gosenic ni bilo. Sprevodni prelec se širi tudi proti severu Evrope, opažajo ga na Nizozemskem in v Angliji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje