Ladje Blue Moon 1 v Kopru ni bilo na spregled od razlitja nafte. Foto: RTV SLO
Ladje Blue Moon 1 v Kopru ni bilo na spregled od razlitja nafte. Foto: RTV SLO
Luka Koper
Onesnaženje zaradi razlitja je bilo največje v zadnjih 20 letih. Foto: RTV SLO

Luka Koper bo denar za stroške čiščenja, ki ga je opravilo italijansko podjetje Crismani, poskušala izterjati od lastnika ladje Blue Moon 1, ki je utemeljeno osumljena razlitja nafte v koprskem pristanišču, je poročalo Delo.

Če lastnik ladje Blue Moon 1 računa ne bo plačal, bosta Luka Koper in država zahtevali sodno zaustavitev ladje in plačilo stroškov. Ladja se sicer od razlitja nafte ni več pojavila v Luki Koper, vendar je sodna zaustavitev mogoča kjer koli na svetu.

Namestnik glavnega direktorja Luke Koper Vitomir Mavrič je dejal, da težav z izplačilom ne bi smelo biti, če ima ladjar Blue Moona 1 sklenjeno ustrezno zavarovanje, ki krije tudi morebitna onesnaženja. Če jih nima, pa bo morala Luka najeti odvetnika, zbrati dokaze in ladjo zaustaviti po sodni poti, kar pa lahko poviša račun še za milijon evrov. Poteka pa tudi kazenski pregon, in če bo tožilstvo zbralo dovolj dokazov, bodo vložili obtožnico zoper kapitana ladje.

Posebni ekološki ukrepi
Vlada je po zadnji ekološki nesreči sklenila, da mora Luka Koper poskrbeti za dodatno varovanje morja. Tako mora po poročanju Televizije Slovenija vsako natakanje goriva v ladje spremljati posebno ekološko plovilo.

Slovenija naj bi sicer v nekaj mesecih dobila posebno službo za varovanje obalnega morja, do takrat pa bo za varnost skrbelo podjetje Crismani, ki za vsako uro nadzora natakanja goriva zaračuna 200 evrov. Podjetje bo v pristanišču tudi stalno izvajalo nadzor, kar bo zvišalo stroške goriva za ladje, kar bo posledično vplivalo na konkurenčnost Luke Koper, je dejal okolijski menedžer Luke Koper Boris Marzi.