Mnogi se sprašujejo, ali je naložba v CCS rešitev vprašanj onesnaženja ali le njegovo odlašanje. Foto: Reuters
Mnogi se sprašujejo, ali je naložba v CCS rešitev vprašanj onesnaženja ali le njegovo odlašanje. Foto: Reuters

V elektrarni Schwarze Pumpe (Črna črpalka) bodo namreč po novem postopku v velik kotel vpihnili oblak čistega kisika in ga nato prižgali, zatem pa bodo vanj vpihnili še oblak prahu lignita. Pri tem bodo nastali toplota, vodna para, nečistoče in devet ton CO2 na uro in mejnik v čisti tehnologiji. CO2 bo namreč zatem ločen in stlačen na eno petstotino svoje velikosti ter stisnjen v cilindre, pripravljene,
da jih zakopljejo kilometer pod zemljo v porozne kamnine, kjer bodo ostali tisoče let. Gre za postopek, imenovan CCS - carbon capture and storage (zajem in shramba ogljika).

Projekt, ki so ga razvijali dve leti in vanj vložili 70 milijonov evrov, pa je naletel že na mnoge očitke okoljevarstvenih organizacij, češ da je prišel prepozno in da je predrag, s čimer naj bi preusmeril denar iz tistih "pravih" rešitev, ki naj bi bile obnovljivi viri energije.

Evropska komisija in Evropski parlament morajo o zadevi še razmisliti, sicer pa se načrtuje gradnja od desetih do dvanajst takšnih elektrarn v naslednjih nekaj letih.