Potem ko so okoljski ministri EU-ja v četrtek potrdili splošni pristop k uredbi o baterijah in odpadnih baterijah, v okoljevarstveni organizaciji Focus poudarjajo, da želijo države tako odložiti uvedbo že tako šibkih zahtev glede recikliranja baterij in preverjanja dolžne skrbnosti proizvajalcev baterij. V skladu z osnutkom zakona bi morali biti proizvajalci baterij deležni pregledov svojih dobavnih verig za odkrivanje in odpravo morebitnih kršitev okoljskih ali človekovih pravic.
Vlade držav članic namreč želijo, da proizvajalci baterij šele od leta 2029 pridobijo 35 odstotkov litija iz izrabljenih baterij. Medtem ko so evropski poslanci podprli ambicioznejši cilj – 70 odstotkov litija od leta 2026 naprej, kar je mogoče doseči z uporabo najnovejših tehnologij.
"Baterije, ki nadomeščajo kurjenje nafte, igrajo pomembno vlogo pri razogljičenju prometa, a je pomembno, na kakšen način so proizvedene ter kaj storimo z njimi po koncu njihove življenjske dobe. Ne smemo dopustiti, da se pojavljajo zlorabe delavskih in človekovih pravic vzdolž dobavnih verig materialov, potrebnih za njihovo izdelavo. Vsakršno odlašanje z zahtevami glede reciklaže pa ima lahko negativne posledice na okolje," je ob tem dejala Katjuša Šavc iz Focusa.
Cene litija so se v 12 mesecih do januarja 2022 zvišale za kar 750 odstotkov, so spomnili v Focusu. "Naraščajoče cene litija bi morale dati spodbudo vladam, da se čim prej zavzamejo za ambiciozne cilje recikliranja. Evropska industrija baterij ne more čakati do leta 2029, da bi začela ustvarjati domačo zalogo kritičnih kovin," je prepričan Alex Keynes iz organizacije Transport & Environment.
Da so baterije ključnega pomena za energetski prehod, poudarja tudi Richard Kent iz mednarodne organizacije Amnesty International, ki meni, da bi glavna naloga zakonodajalcev v EU-ju morala biti preprečitev vsakršne kršitve človekovih pravic in okoljske škode.
So se pa ministri v četrtek strinjali s predlagano časovnico Evropske komisije glede uvedbe omejitve ogljičnega odtisa proizvodnje baterij leta 2024.
Evropski parlament in vlade držav EU-ja naj bi končno različico uredbe pripravili do konca junija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje