Ogljikov dioksid iz termoelektran je med glavnimi krivci za pojav tople grede. Foto: EPA
Ogljikov dioksid iz termoelektran je med glavnimi krivci za pojav tople grede. Foto: EPA
London je med tistimi mesti, kjer se je povprečna temperatura najbolj povišala v zadnjih 30 letih - za 2 stopinji Celzija. Foto: EPA

Temperaturna povišanja so posledica pojava, imenovanega topla greda, ki nastane zaradi izpustov plinov, zlasti ogljikovega dioksida iz premogovnikov in v prometu. Naraščanje temperatur je povezano z ekstremnimi vremenskimi pojavi, zato lahko Evropa v prihodnje pričakuje še več vročinskih valov, suše in hudih nalivov, predvsem v velemestih.

Visoke temperature nevarne za zdravje
V vseh večjih evropskih mestih se je temperatura glede na leto 1970 povišala od ene do dveh stopinj Celzija, kar je nevarno zlasti za zdravje otrok in starejših ljudi.

Ob tem Svetovni sklad za naravo opozarja, da lahko kratkoročni ukrepi za lajšanje posledic vročine le še poslabšajo razmere. Uporaba klimatskih naprav, na primer, zahteva povečano proizvodnjo električne energije, zanjo porabijo še več premoga in krog ekološkega onesnaženja je sklenjen. Omenjena organizacija je zato pozvala k alternativnim virom energije, saj bo Evropa v primeru naraščanja temperatur postala neprimerna za življenje.