Posebni tovornjaki za prevoz radiaktivnih odpadkov, ki so poimenovani
Posebni tovornjaki za prevoz radiaktivnih odpadkov, ki so poimenovani "castorji", se ob izjemno strogih policijskih ukrepih le približujejo cilju. Foto: Reuters

Zamudo pri odhodu je povzročilo več tisoč nasprotnikov jedrske energije, vključno s predstavniki okoljske organizacije Greenpeace, ki so preprečili odvoz odpadkov.

Tokratni prevoz radioaktivnih jedrskih odpadkov po poročanju nemške tiskovne agencije dpa trajal najdlje doslej, saj so "castorji" za celotno pot potrebovali 92 ur. Pred tem je najdaljši transport radioaktivnih jedrskih odpadkov trajal 79 ur in je potekal leta 2008.

Enajst tovornjakov radioaktivnih odpadkov
Letošnji prevoz se je začel v petek dopoldne, ko je v bližini francoskega obrata za predelavo jedrskih odpadkov v kraju La Hague krenil na pot vlak s predelanimi odpadki. Tovor so nato v Dannenbergu v Nemčiji v ponedeljek pretovorili na tovornjake, saj mora enajst rezervoarjev, v katerih je skupno 123 ton visokoradioaktivnih jedrskih odpadkov, do 20 kilometrov oddaljenega Gorlebna po cesti.

Vladni sklep spodbudil ostrejše proteste
Po podatkih nemške policije je letošnji transport varovalo okoli 20.000 policistov, stroški varovanja pa še niso znani. Letošnji protesti so bili uperjeni tudi proti odločitvi nemške vlade o podaljšanju delovanja jedrskih elektrarn v Nemčiji in ureditvi končnega zbirališča za jedrske odpadke v bližini sedanjega začasnega v Gorlebnu.