Neposredni povzročitelj požarov v Grčiji je pogosto požig, storilce pa le redko ujamejo. Foto: EPA
Neposredni povzročitelj požarov v Grčiji je pogosto požig, storilce pa le redko ujamejo. Foto: EPA

O požarih poročajo tudi iz drugih delov Grčije. S požari se gasilci, ki jim delo otežuje močan veter, borijo na osmih lokacijah po vsej državi. Požar v bližini mesta Lefkimi na severovzhodu Grčije jim je ušel povsem izpod nadzora. Zaradi požara, ki je izbruhnil v sredo in se izjemno hitro širil proti naseljenim območjem, od kjer so evakuirali prebivalce, so oblasti razglasile izredne razmere.

Samo v zadnjih 24 urah je povsod po Grčiji izbruhnilo okoli deset požarov, tudi na otoku Zakintos. Požar divja tudi na Peloponezu, kjer so morali evakuirati okoli 150 ljudi. V gašenju požara na tem območju je v ponedeljek umrl gasilec.

Visoke temperature podžigajo požare
Grčija je za pomoč pri gašenju zaprosila evropske partnerice in v okviru mehanizma Evropske unije za civilno zaščito zaprosile za nujno pomoč iz zraka za gašenje gozdnih požarov. Za tovrstno pomoč je zaprosila tudi Albanija, kjer najhujši požari divjajo v okolici Tirane in ob obali Jadranskega morja. Iz Bruslja so sporočili, da so se na poziv odzvale Španija, Francija in Italija, ki so v Grčijo in Albanijo poslale šest letal.

V Grčiji vsako poletje izbruhne več deset požarov, h katerim pogosto prispevajo visoke temperature in močan veter. Eden najhujših požarov leta 2007 je zahteval 77 življenj in uničil 250.000 hektarjev površin.

Večji del Evrope se v zadnjih dneh spopada z rekordno visokimi temperaturami. V osrednji Evropi so ponekod v senci namerili do 36 stopinj Celzija, na Balkanu pa so temperature dosegle tudi do 40 stopinj. Na Sardiniji se je živo srebro povzpelo celo do 45 stopinj Celzija.