Kljub temu, da orkan Irene že nadaljuje svojo pot proti Kanadi, velliko nevarnost še vedno predstavljajo poplave. Foto: EPA
Kljub temu, da orkan Irene že nadaljuje svojo pot proti Kanadi, velliko nevarnost še vedno predstavljajo poplave. Foto: EPA
Barack Obama
Obama je v nedeljo zvečer iz Washingtona v televizijskem prenosu nagovoril Američane na vzhodni obali države, kjer je pustošil orkan Irene. Foto: EPA
New York
Orkan je v New Yorku izruval nekaj dreves in povzročil poplave na jugu Manhattna. Foto: EPA

Predstavniki oblasti so prepričani, da je najhuje mimo, saj je orkan Irene, ki je ogrožal kar 65 milijonov ljudi na vzhodni obali ZDA, na svoji poti izgubil svojo moč in oslabel v tropsko nevihto. Zdaj se z vetrom, ki piha približno 80 kilometrov na uro in s seboj še vedno prinaša močan dež, pomika proti Kanadi.

Obama: Nevarnosti še zdaleč ni konec
Ameriški predsednik Barack Obama je v nedeljo dejal, da je orkan sicer prizanesel nekaterim najbolj ogroženim predelom, a da nevarnosti še ni konec, saj bi narasle reke še vedno lahko prestopile svoje bregove in poplavile velik del zahodne obale. "Številni Američani so še vedno ogroženi zaradi izpada električne energije in naraščajočih rek, ki bi lahko v naslednjih dneh prestopile svoje bregove," je dejal Obama v televizijskem nagovoru državljanom.

"Ljudje morajo vedeti, da nevarnosti še zdaleč ni konec. Okrevanje po katastrofi se bo nadaljevalo, zato pozivam Američane na ogroženih območjih, naj sledijo navodilom državnih in lokalnih oblasti," je še povedal Obama in dodal, da bodo posledice orkana ljudje čutili še kar nekaj časa in da si bodo popolnoma opomogli šele čez več tednov.

Irene odnesla 21 življenj
Po zadnjih podatkih je neurje na vzhodu ZDA zahtevalo 21 smrtnih žrtev v osmih zveznih državah, največ, šest, v Severni Karolini. Posebno prizadete so bile zvezne države Severna Karolina, Virginia, Vermont, Connecticut, New York, New Jersey, Massachusetts, New Hampshire, Pennsylvania in Maine, kjer je brez elektrike ostalo več kot pet milijonov gospodinjstev, močan veter je podiral drevesa, poplavljene in poškodovane pa so številne ceste in predeli mest. Brez javnega prevoza je ostalo osem milijonov ljudi.

New York se vrača v stare tirnice
Življenje v New Yorku, kjer so se na prihod orkana Irene temeljito pripravili in so zaradi nevarnosti orkana evakuirali več kot 300.000 prebivalcev iz določenih delov mesta, se počasi vrača v stare tirnice. Ljudje, ki so morali zapustiti svoje domove, se lahko vrnejo domov, mestne oblasti pa so obljubile, da bodo podzemna železnica, ki so jo prvič v zgodovini zaprli zaradi naravne katastrofe, ter mestni in obmestni avtobusni in železniški promet znova začeli obratovati popoldne. Zaradi neurja so morali na newyorških mednarodnih letališčih odpovedati več kot 10.000 poletov, tudi letališča pa bodo odprli šele zjutraj po krajevnem času. Vse polete naj bi začeli izvajati šele jutri.

"Dobro se držimo prav zaradi nujnih ukrepov, ki smo jih sprejeli," je po koncu nevarnosti povedal newyorški župan Michael Bloomberg, ki pa je ob tem dejal, da imajo največ težav s poplavami na jugu Manhattna. Z Wall Streeta so sporočili, da bo newyorška borza kljub težavam normalno začela trgovalni teden.

Preberite intervju s Slovenko, ki je orkan Irene pričakala v New Yorku.

Čeprav posledice orkana Irene niso tako hude, kot so se bali, pa bo gmotna škoda vseeno velika, saj je že zdaj znano, da bo neposredna in posredna škoda obsegala več milijard dolarjev.

Tajvanu grozi tajfun Nanmadol
Po drugem koncu sveta, proti Tajvanu, kjer so oblasti že odredile evakuacijo več tisoč ljudi, pa se pomika tajfun Nanmadol. Ta je v nedeljo že pustošil po Filipinih in zahteval najmanj 13 življenj. Najbolj ogrožena naj bi bila vzhodni in južni del Tajvana, nato pa naj bi tajfun nadaljeval svojo pot proti Kitajski.