Združeni narodi so mednarodno skupnost pozvali k zbiranju moči za prizadete v katastrofalnih poplavah, saj samo za zagotovitev najnujnejše pomoči država potrebuje približno 460 milijonov dolarjev. Vodja humanitarnih zadev pri Združenih narodih John Holmes je dejal, da bo denar, ki ga bodo zbrali, pomagal Pakistanu v prvem odzivu v prvih treh mesecih. "Katastrofa je ena najhujših, kar jim je bil svet priča v zadnjih letih," je povedal Holmes.
ZDA, ki so za pomoč žrtvam poplav že namenile 55 milijonov dolarjev, so Združenim narodom in Rdečemu križu nakazale še 16,2 milijona dolarjev, Velika Britanija je napovedala, da bo v Pakistan še v četrtek poslala štiri letala, polna prve pomoči, Svetovni program za hrano pa je sporočil, da bodo za pomoč šestim miljonom ljudi namenili 150 milijonov dolarjev.
Američani pošiljajo 19 helikopterjev
Ameriški obrambni minister Robert Gates je napovedal, da bodo ZDA kot pomoč zaradi poplav v Pakistan poslale še 19 helikopterjev, v morju pred Karačijem pa bodo namestile pristajalno-vzletno platformo. Gates je ob tem poudaril, da je pomoč Pakistanu nujno potrebna ne le zaradi ublažitve tragedije več milijonov prizadetih prebivalcev, ampak tudi zaradi skrajnežev in talibanov. Ti so pohiteli s pomočjo, da bi si povečali priljubljenost med prebivalstvom.
Ob tem se stopnjujejo tudi napadi upornikov, saj so se pripadniki pakistanske vojske vključili v akcijo pomoči ljudi, prizadetim v poplavah. V zadnjih dveh tednih se je število napadov močno povečalo, v torek pa so talibani poplave označili kot Božjo kazen Pakistancem, ker so sprejeli in podprli sekularne voditelje. Prebivalce države so pozvali, naj bojkotirajo tujo pomoč. Pakistanska vojska trdi, da bodo vojaki zmogli oboje, pomoč prizadetim v poplavah in varovanje države pred napadi upornikov.
V Pakistanu vlada obup
V poplavah je umrlo več kot 1.600 ljudi, poplave pa so prizadele že 14 milijonov ljudi. Poplavna voda, ki jo je povzročilo najhujše monsunsko deževje v zadnjem času, se širi ob reki Indus. Številni ljudje so morali zapustiti svoje domove, ogromno jih je ostalo brez strehe nad glavo in vsega svojega premoženja ter so prepuščeni na milost in nemilost dežju in soncu. "Če dežuje, to prinaša obup, če sije sonce, sonce prinaša obup," je za BBC povedal Mohsin Leghari, eden od poslancev regionalne skupščine iz Pandžaba.
"Zaradi ogromnih količin vode se dviga raven vlage v zraku, to pa otežuje dihanje. Poljskih pridelkov ni več, zalog hrane ni več, ljudje so ostali brez premoženja, infrastrukture in cest ni več. Samo obup ostaja," je še dodal Leghari. "Pomanjkanje osnovnih potrebščin že kaže svoje zobe, približujejo se vse bolj kritične razmere," je še dodal poslanec in povedal, da vladna pomoč prihaja zelo počasi. "Smo revna država, naše bogastvo je omejeno. Nismo usposobljeni, da bi se spopadali s takimi razmerami," je potožil Leghari in dodal, da se ljudje že tepejo za zavoje pomoči, ki prihajajo.
Deževje naj bi kmalu pojenjalo
Pakistanska meteorološka služba napoveduje, da se bo deževje naslednje nadaljevalo in da se poplave še ne bodo umirile. V naslednjih dneh naj bi bilo najhuje v pokrajini Hiderabad in v pokrajini Sind, močne poplave pa so napovedane tudi za Kalabag in Čašma v Pandžabu. Kljub temu se Pakistanu kaže žarek upanja, saj naj bi monsunsko deževje nad državo čez tri do štiri dni počasi začelo pojemati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje