Nekatere vasi na Peloponezu so povsem odrezane od sveta. Foto: EPA
Nekatere vasi na Peloponezu so povsem odrezane od sveta. Foto: EPA
Kostas Karamanlis
Premier Kostas Karamanlis (v sredini) je po ogledu območja požare razglasil za 'nepojmljivo tragedijo'. Foto: EPA
Obtožbe zaradi požarov v Grčiji

Premier Kostas Karamanlis obtožbe vodje socialistov Georgeja Papandreuja zavrača in trdi, da se oblasti na vse pretege trudijo omejiti požare. V državi, v kateri so razmere podobne vojnemu stanju, nastajajo številne teorije, kdo je kriv za takšno stanje.

Prevladuje mnenje, da so požare podtaknili lakomni posestniki. Zaradi počasnega odziva so na ulicah Aten potekali protesti, po vsej državi pa ljudje kar sami, s čebri, z vejami in starimi hlačami v obupu skušajo rešiti svoje premoženje pred ognjenimi zublji.

Zaradi močnega in toplega vetra se iz dneva v dan razplamtevajo novi požari, ki za seboj puščajo pogorela drevesa, živalska trupla in opustošeno zemljo. V državi je še vedno razglašeno izredno stanje.

Zaradi podtikanja požarov, ki po Grčiji, predvsem po Peloponezu, divjajo od konca julija, je bilo obtoženih sedem ljudi, še 26 pa se jih bo moralo zagovarjati.

Potrebni bodo hitri ukrepi
Okoljevarstveniki svarijo, da bo treba čim prej sprejeti ukrepe, s katerimi se bodo bojevali proti zemeljski eroziji. "Na srečo na Peloponezu, tam, kjer je najhuje, v okolici ni velikih mest. Deroča voda iz hribov bo tekla po golih tleh z veliko močjo," je dejala okoljevarstvenica Theodota Nancou.

Vlada je za najnujnejšo pomoč najbolj prizadetim družinam, skupnostim in podjetjem namenila več kot 300 milijonov evrov, v okviru tuje pomoči pa je letala in helikopterje prispevalo 19 držav.

EU: Letos zgorelo že 269.000 grških gozdov
Evropska komisija je ocenila, da je v Grčiji samo med 24. in 26. avgustom zgorelo 184.000 gozdnih površin, sicer pa naj bi letos v Grčiji zgortelo že kar 269.000 hektarjev gozdov, kar je več kot znaša površina Luksemburga. EU bo še naprej pomagal Grčiji. Ob tem iz Bruslja sporočajo, da razmišljajo o vzpostavitvi stalnih skupin za posredovanje v primeru naravnih nesreč in upajo, da bo predlog za to oblikovan še letos.

Slovenija izrazila sožalje
Slovenski zunanji minister dr. Dimitrij Rupel je svoji grški kolegici Dori Bakojanis izrazil sožalje ob gozdnih požarih, ki so prizadeli Grčijo in terjali številne smrtne žrtve in jo prosil, naj izraze sožalja prenese žalujočim družinam, ki so ob teh tragičnih dogodkih izgubili svojce. Pri gašenju pa od danes dalje pomaga tudi helikopter Slovenske vojske.

Jug Evrope v plamenih
Z ognjem se spopadajo tudi druge države južne Evrope. Na jugu Italije je v bližini mesta Potenza umrl 83-letni domačin, skupno pa so ognjeni zublji v Italiji v avgustu zahtevali devet življenj. Požari divjajo tudi na jugovzhodu Bosne in Hercegovine, kjer so temperature ta teden dosegle 42 stopinj Celzija.

Celo na Portugalskem, ki se je, podobno kot Španija, najhujšim požarom zaradi nenavadno hladnega in vlažnega poletja v večji meri letos izognila, so gasilci morali pogasiti požar v bližini mesta Sintra.

Obtožbe zaradi požarov v Grčiji