Gorski reševalci vse, ki se nameravajo v naslednjih dneh odpraviti v gorski svet, opozarjajo, da so razmere v visokogorju še povsem zimske in da se je treba zato na pot podati z dobro opremo in realno oceno svojih zmožnosti, je za Radio Slovenija poročala Romana Erjavec.
Podvige začeti postopoma
Planinske podvige velja v sezoni začeti postopoma, pohodniki pa naj se na turo, če niso prepričani, da jo bodo zmogli sami, odpravijo z gorskim ali s planinskim vodnikom. Planinska zveza Slovenije med drugim opozarja še na pomen odgovornosti ter upoštevanja vremenske napovedi in nasvetov planinskih društev, prijateljev, alpinistov, vodnikov.
NAJPOGOSTEJŠI VZROKI ZA NESREČE V GORAH
Največkrat so vzrok nesrečam zdrs, spotik, padec, nepoznavanje terena, telesna in duševna nepripravljenost, pomanjkljiva ali neustrezna oprema in gorniško neznanje.
Če se zgodi nesreča, ostanite mirni
Če se kljub vsemu zgodi nesreča, je najpomembneje ostati miren, oceniti položaj, zavarovati sebe in ponesrečenca, temu pa nuditi prvo pomoč v skladu s svojim znanjem in sposobnostmi. Na pomoč velja poklicati tudi reševalce na številko 112. Če je signal šibek, je mogoče poslati kratka SMS-sporočila.
KO KLIČETE NA ŠTEVILKO 112, POVEJTE:
- KDO kliče,
- KAJ se je zgodilo,
- KJE se je zgodilo,
- KDAJ se je zgodilo,
- KOLIKO je ponesrečencev,
- kakšne so POŠKODBE,
- kakšne so OKOLIŠČINE na kraju nesreče (požar, nevarne snovi, poškodovane plinovodne ali druge napeljave ...),
- kakšno POMOČ potrebujete.
Vir: Uprava RS za zaščito in reševanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje