Nad Haitijem in Dominikansko republiko se zbirajo temni oblaki. Foto: EPA
Nad Haitijem in Dominikansko republiko se zbirajo temni oblaki. Foto: EPA
Haiti
Več kot 600.000 prebivalcev Haitija še vedno prebiva v šotorskih naseljih, ki so jih postavili po potresu. Foto: EPA

Iz ameriškega centra za orkane v Miamiju so sporočili, da vetrovi v središču tropskega viharja trenutno dosegajo hitrosti do 85 kilometrov na uro, v četrtek naj bi dosegli Haiti in se nato preselili na Kubo. Do konca tedna bi lahko Emily dosegla vzhodno obalo ZDA.

Zaradi nevarnosti, ki jo prinaša Emily, so na Haitiju, v Dominikanski republiki in na vzhodu Kube že razglasili nevarnost pred prihodom viharja. Čeprav Emily še ne dosega moči orkana, pa pričakujejo velike količine padavin (tudi do 25 centimetrov), ki bi lahko sprožile nevarne zemeljske plazove, močne poplave, zaradi vetra pa opozarjajo tudi pred visokimi valovi.

Najbolj so ogroženi Haitijci v šotorskih naseljih
Na stotisoče Haitijcev, ki po katastrofalnem potresu, ki je državo stresel januarja lani, še vedno živi v začasnih šotorskih naseljih, je prestrašenih, saj bi lahko, če da se bodo napovedi uresničile, voda zalila njihova domovanja. Po podatkih Svetovne organizacije za migracije kar 634.000 Haitijcev živi v začasnih naseljih, ki so jih oblasti postavile po potresu.

Haitijske oblasti prebivalce pozivajo, naj se umaknejo iz šotorskih naselij, svetovali so jim, naj si naberejo zaloge hrane, če bi bilo s poplavljenih območij potrebno evakuirati večje število ljudi pa so oblasti pripravile nekaj avtobusov. Številni prebivalci so se ob opozorilu že umaknili na hribe, ki okrožajo naselja, kjer pa ni več dreves, saj so jih ljudje posekali za gorivo in gradbeni material.

Priprave na morebitno novo katastrofo
Meteorologi opozarjajo, da bi lahko Emily za Haiti pomenila novo katastrofo, saj šotorska naselja ne bodo prenesla ogromne količine dežja, ki jo napovedujejo. Človekoljubne organizacije se tako pripravljajo na pomoč Haitiju, v pripravljenosti so tudi mirovne sile Združenih narodov. "Delamo dan in noč, da bi se lahko pravočasno odzvali v primeru katastrofe," je za New York Times povedala Marie Alta Jean-Baptiste, direktorica haitijske agencije za zaščito civilistov (HCPA).