Filipinski ribiči se niso kaj dosti ozirali na izjemno redkost ulova. Foto: Reuters
Filipinski ribiči se niso kaj dosti ozirali na izjemno redkost ulova. Foto: Reuters
Podatkov o tej vrsti praktično ni.

Videnja te vrste so tako redka, da dobi vsak primerek svojo številko - tokratni, ujet v obalnem mestu Donsol, je bil šele 41. kadarkoli viden na svetu.

Elson Aca, predstavnik okoljevarstvene skupine WWF, pravi, da so kljub oporekanjem organizacije morskega psa razkosali, njegovo meso pa popražili v kokosovem mleku kot lokalno delikateso. Štiri metre dolgega in pol tone težkega morskega psa so ujeli ribiči na lovu za skušami ob polotoku Bicol na Luzonu.

"Odkritje 20. stoletja"
Vrsta, ki nosi ime po svojem meter širokem gobcu, je dokaj nedavno odkritje znanstvenikov. Prvi primerek so ujeli na Havajih leta 1976 in znanstvena skupnost ga je pozdravljal kot najpomembnejše morsko odkritje 20. stoletja. Poleg morskega psa kitovca je to ena izmed le treh vrst morskih psov, ki se prehranjujejo prek filtra. Mednarodna zveza za zaščito narave ga je uvrstila pod zaznamko "nezadostni podatki", ker so preučili tako malo primerkov.

Okoljevarstveno mesto?
Ironija je, da si je Donsol prislužil globalni sloves prav z morskim okoljevarstvom, potem ko so okoljevarstveniki prepričali domačine, da so nehali ubijati tamkajšnje velikanske morske pse kitovce. Mesto se ponaša kot "svetovna prestolnica morskih psov kitovcev", pomorski turizem pa je za tamkajšnje gospodarstvo ključnega pomena.

Filipini sicer ležijo na vrhu t. i. koralnega trikotnika, ki ga imajo strokovnjaki za svetovno središče morske bioraznolikosti.

K. S.