Če se bo topitev ledu nadaljevala z enako intenzivnostjo kot do zdaj, bo vrh te najvišje afriške gore popolnoma gol do leta 2020. Analize so namreč pokazale, da se je površina ledu, ki so jo izmerili leta 2000, v sedmih letih zmanjšala za četrtino.
Zadnja desetletja so prinesla izjemno hitro zmanjševanje gostote in obsežnosti ledenih zaplat, opozarjajo raziskovalci, ki imajo podatke, da se je površina ledu med leti 1912 in 1953 zmanjševala za 1,1 odstotek na leto, med 1953 in 1989 se je ta odstotek povišal na 1,4, od takrat naprej pa letno izgine kar 2,4 odstotka ledu.
Ledene ploskve se tudi vidno tanjšajo, saj so analize pokazale, da se je na nekaterih območjih ploskev stanjšala za 1,9 metra, na drugi strani gore pa kar za 5,1 metra med letoma 2000 in 2007.
Ker se led tanjša, na površje prihajajo temne kamnine, ki bodo ob sončnih dneh "vsrkale" vročino in povzročile, da se bo led še hitreje topil, ugotavljajo znanstveniki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje