Bilo je opazno toplejše od povprečja obdobja 1951-1991. V Ljubljani je bila povprečna temperatura 11,7 stopinje Celzija, kar pomeni peto najtoplejše leto, odkar se v prestolnici meri temperatura, na Obali pa je bila povprečna temperatura 14,1 stopinje Celzija, in si skupaj z leti 1994, 2000 in 2001 deli drugo mesto med najtoplejšimi leti.
Rekordno toplega leta lani nismo doživeli
Tudi glede na povprečno temperaturo v nižinskem svetu se lansko leto uvršča med deset najtoplejših, a rekordna letna povprečna temperatura ni bila dosežena. Večina mesecev v lanskem letu je bila nadpovprečno toplih, najbolj so izstopali april, maj in avgust, na Primorskem in v visokogorju pa tudi september.
Med mesece z opazno višjo temperaturo glede na dolgoletno povprečje spada tudi november. Januar je bil v osrednji Sloveniji in na Dolenjskem nekoliko pod povprečjem, v visokogorju pa so bili hladnejši kot v povprečju februar, marec, oktober in december.
Tudi po količini dni, obsijanih s soncem, je bilo leto 2009 nadpovprečno. Januarja so se v soncu nadpovprečno kopali na Primorskem, primanjkovalo pa ga je na Dolenjskem in v Prekmurju. Podobno je bilo junija v visokogorju.
Decembra pomanjkanje sonca po vsej Sloveniji
Najbolj sivi dnevi so bili na Primorskem novembra, ko so našteli manj kot polovico običajne količine sončnega obsevanja. Decembra je primanjkovalo sonca po vsej državi, še najbolj pa na Dolenjskem, kjer niso dosegli niti polovice dolgoletnega povprečja. Maja in avgusta je bilo dolgoletno povprečje preseženo v visokogorju.
Lani so največ padavin namerili v Julijcih, najmanj pa na Obali, v Beli krajini, spodnji Štajerski in v Pomurju. Glede na dolgoletno povprečje je v južni polovici države padavin primanjkovalo, preveč pa jih je bilo v Prekmurju. V Murski Soboti je bilo 989 mm padavin, kar leto po količini padavin uvršča na četrto mesto skupaj z letom 1994.
Januarja so povprečje padavine močno presegle na Dolenjskem in v Prekmurju, marca pa na Goriškem. Na Obali je bilo manj padavin od aprila do oktobra, podobno je bilo tudi na Goriškem. Največ padavin je bilo decembra v Posočju, najmanj pa na vzhodu in severovzhodu države.
Podrobnejše podatke o odklonih od povprečnih mesečnih temperaturah in obsijanosti s soncem, si lahko ogledate v tabelah. Vir: Arso
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje