Svetovna meteorološka organizacija je ocenila, da trenutna razvrstitev, ki ne upošteva negotovosti v letnih povprečjih, kaže, da je leto 2009 peto najtoplejše leto. Desetletje 2000-2009 je bilo toplejše od desetletja 1990-1999, to pa je bilo toplejše kot obdobje 1980-1989, povzema Agencija RS za okolje.
Kot kaže, pa se bo tudi leto 2010 uvrstilo med najtoplejša zaradi nadaljevanja učinkov podnebnih sprememb in El Nina, naravnega segrevanja voda v vzhodnem tropskem Tihem oceanu, ki povzroča dvig svetovne temperature.
Poletja še toplejša, zime še hladnejše
Poletje v Evropi je bilo toplejše od dolgoletnega povprečja, zlasti v južnih območjih. Španija je imela tretje najtoplejše poletje, bolj vroče poletje je bilo le v letih 2003 in 2005. Italija je zaznala močan vročinski val v juliju z maksimalno temperaturo nad 40 °C. Vročinski val je v začetku julija prizadel tudi Veliko Britanijo, Francijo, Belgijo in Nemčijo, nekatere merilne postaje na Norveškem pa so zaznale najvišjo temperaturo do zdaj. Indija je imela ekstremen vročinski val, ki je zahteval 150 žrtev, v maju. Vročinski val je v juniju prizadel tudi sever Kitajske z najvišjimi dnevnimi temperaturami nad 40 °C.
20. decembra, v nedeljo, zjutraj so Slovenijo zajele sibirske temperature. Na Rakitni se je živo srebro spustilo do -27 stopinj Celzija, v krajih severovzhodne Slovenije pa se je temperatura gibala pri -20 stopinjah Celzija.
V Ljubljani je temperatura nazadnje padla pod -20 stopinj leta 1985, ko je bilo -20,3.
Po drugi strani je bila tudi zima v preteklem letu huda. Decembra je vso Evropo zajel oster mraz. Snežilo je celo v krajih, kjer snega niso vajeni. To je povzročilo številne nevšečnosti v prometu. Za nekaj dni so obstali tudi hitri potniški vlaki Eurostar in v predoru pod Rokavskim prelivom je bilo ujetih več kot 2.000 ljudi. V Nemčji se mraz nadaljuje tudi v letošnje leto. Nizke temperature naj bi vztrajale najmanj do 15. januarja.
Vroče, hladno in - ekstremno
Vendar pa preteklo leto niso zaznamovale le poletne vročine, temveč tudi podnebni ekstremi po svetu (uničujoče poplave, hude suše, snežna neurja, prodori hladnega zraka).
Hude suše so prizadele Kitajsko, zahodni del ZDA, Mehike in jugozahodni del Avstralije, po drugi strani pa so huda nevihtna neurja doživeli deli Sredozemlja, Turčija, Srednja Amerika in Avstralija. Najhujši peščeni vihar je bil v New South Walesu in Queenslandu. Severovzhodni in severozahodni deli Indije so bili priča enemu najšibkejših monsunskih obdobij od leta 1972.
Območja arktičnega ledu se krčijo
Po znanstvenih podatkih se je količina arktičnega ledu v zadnjih tridesetih letih drastično zmanjšala, z najbolj ekstremnim padcem v času poletnega taljenja. Obseg arktičnega ledu poleti 2009 je bil 5,10 milijona kvadratnih kilometrov, kar je tretji najmanjši obseg od začetka satelitskih meritev leta 1979.
.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje