Okoljevarstveniki po vsem svetu opozarjajo pred katastrofalnimi posledicami, če države ne bodo sprejele ukrepov za čistejši zrak. Foto: EPA
Okoljevarstveniki po vsem svetu opozarjajo pred katastrofalnimi posledicami, če države ne bodo sprejele ukrepov za čistejši zrak. Foto: EPA
Razpredelnica kaže napredek in nazadovanje posameznih evropskih velemest. Foto: MMC RTV SLO

London je eno najbolj nezdravih evropskih velemest, saj tamkajšnje oblasti niso storile kaj dosti za spopadanje s smrtonosnimi delci dizelskih vozil.
Gostitelj poletnih olimpijskih iger 2012 se je v tabeli onesnaženosti s smogom nemških okoljevarstvenih in potrošniških skupin uvrstil "pod povprečje" in za Glasgow, Köbenhavn in Stockholm. Najčistejši zrak v Evropi naj bi dihali Berlinčani, slabšo kakovost zraka kot London pa imajo le še Düsseldorf, Milano in Rim.

Raziskava, objavljena po tem, ko je predsednik ZDA Barack Obama v petek opustil predlog zakona, ki bi ameriška mesta prisilil, da očistijo onesnaženost zraka, kaže, da slaba kakovost zraka v Evropi povzroči po vseh državah skoraj 500.000 prezgodnjih smrti letno, države pa stane do 790 milijard evrov letno. Raziskava potrjuje izsledke vseh večjih študij kakovosti zraka, objavljenih pred meseci v celinski Evropi in Veliki Britaniji.
Dva koraka naprej, tri nazaj
17 mest, zajetih v raziskavo, so ocenili glede na ukrepe, ki so jih sprejela za zmanjšanje delcev v zraku med letoma 2005 in 2010, ko so začele veljati nove evropske omejitve za delce v zraku (PM10). London je tako nizko oceno prejel zaradi "korakov nazaj" pri obravnavi onesnaženja zraka od leta 2005.
Britanska prestolnica je res poostrila merila za tovorna vozila ter promovirala kolesarstvo in hojo, a je tudi razpolovila obseg svojega za promet plačljivega območja, okrnila načrte za nove hibridne avtobuse in močno povečala cene javnega prevoza, poroča Guardian.
"Manj kot leto dni nas loči od olimpijskih iger, London pa dela manj za spopadanje z nevarnimi ravnmi onesnaženja zraka kot preostale večje evropske prestolnice. Vlada in londonski župan ne moreta več ignorirati največje krize javnega zdravstva od velikega smoga leta 1952," je povedal James Grugeon iz nevladne organizacije Environmental Protection UK.

Po lestvici, ki jo je lani objavila revija Forbes, imajo sicer najčistejši zrak med svetovnimi velemesti Calgary (Kanada), Honolulu (Havaji, ZDA), Helsinki (Finska), Ottawa (Kanada) in Minneapolis (ZDA). Sledijo Oslo, Stockholm, Zürich, Katsujama in Bern.