Hlajenje v vodnjaku na Trafalgarskem trgu v Londonu. Foto: EPA
Hlajenje v vodnjaku na Trafalgarskem trgu v Londonu. Foto: EPA

"Pravkar smo izdali rdeče opozorilo za ekstremno vročino v ponedeljek in torek, kar je prvo takšno opozorilo doslej," je dejal predstavnik urada britanskega meteorološkega urada Graham Madge in dodal, da opozorilo zajema območje med Londonom in Manchestrom ter del severovzhodne Anglije.

Britanski meteorološki urad je za prihodnji teden napovedal "potencialno zelo resne razmere" v nekaterih delih države. Po besedah Madgea obstaja 50-odstotna verjetnost, da bodo temperature ponekod dosegle 40 stopinj Celzija in 80-odstotna verjetnost, da bo živo srebro v prihodnjih dneh preseglo dosedanji temperaturni rekord 38,7 stopinej v državi, ki je bil leta 2019 postavljen v Cambridgeu.

Trenutni vročinski val naj bi vrhunec dosegel v torek.

Pripadnik britanske častne straže pred Buschinghamsko palača se spopada z vročino, medtem ko ima na glavi pokrivalo iz medvedjega kožuha. Foto: EPA
Pripadnik britanske častne straže pred Buschinghamsko palača se spopada z vročino, medtem ko ima na glavi pokrivalo iz medvedjega kožuha. Foto: EPA

"Če bomo dosegli 40 stopinj Celzija, je to zelo simbolična meja, ki kaže, da so podnebne spremembe zdaj z nami," je še opozoril.

Britanska agencija za zdravstveno varnost je opozorilo o nevarnosti vročine s tretje stopnje premaknila na četrto, ki označuje nacionalno izredno stanje. "Na tej stopnji lahko pride do bolezni in smrti tudi med zdravimi ljudmi in ne le v skupinah z visokim tveganjem," je v izjavi navedla agencija.

Z vročinskimi valovi, sušo in gozdnimi požari se v zadnjih tednih sooča več držav Zahodne in Južne Evrope, predvsem Španija, Francija, Italija, Portugalska in Združeno kraljestvo.

Na jugu Francije se gozdna požara širita

Na atlantski obali južne Francije se tako še naprej širita dva velika gozdna požara, ki sta skupaj opustošila 7000 hektarjev zemljišč, reševalne službe pa so bile primorane evakuirati 480 prebivalcev treh vasi južno od Bordeauxa.

Na tem območju so požari uničili že več kot 7000 hektarjev zemljišč. Uničene naj bi bile še tri hiše in dve restavraciji, razmere pa ostajajo neugodne.

Od torka je bilo iz bližnjih kampov evakuiranih 10.000 ljudi. V dolini reke Rone na vzhodu države pa so gasilci sinoči obvladali gozdni požar, ki je divjal že od popoldneva. Dostop do območja ostaja otežen.

Požari so se začeli ob nastopu novega vročinskega vala, ki Francijo pesti že od ponedeljka. Tudi danes bodo izmerjene visoke temperature, in sicer nekje med 38 in 40 stopinj Celzija.

Gozdni požar v Španiji:

Na Portugalskem več kot 13 požarov

Že teden dni pa številni gozdni požari pestijo tudi Portugalsko. Po podatkih civilne zaščite je danes v državi divjalo 13 večjih in več deset manjših požarov.

Požare širita suša in vročina, ki trajata že več mesecev.

Po podatkih Inštituta za varstvo narave in gozdov (ICNF) pa so plameni v enem tednu uničili več kot 25.000 hektarjev zemljišč. Površina, ki so jo letos uničili gozdni požari, se je tako povzpela na 38.600 hektarjev.

Medtem pa prebivalci Portugalske ter številni turisti še naprej trpijo zaradi vročine. Po podatkih Inštituta za morje in ozračje (IPMA) je bila v sredo v kraju Pinhao na severu države izmerjena najvišja julijska temperatura, in sicer okoli 47 stopinj Celzija.

Vročina in požari v Evropi