Sever Tajvana je Megi 'zalila' z več kot metrom dežja, ki je sprožilo plazove. Med ujetimi so bili tudi kitajski turisti. Foto: Reuters
Sever Tajvana je Megi 'zalila' z več kot metrom dežja, ki je sprožilo plazove. Med ujetimi so bili tudi kitajski turisti. Foto: Reuters

Sprva so vremenoslovci napovedovali, da bo Megi najhujši tajfun v zadnjih 50 letih, nato pa je nekoliko oslabel, tako da zdaj velja za najmočnejši tajfun na tem območju Kitajske v zadnjih dveh desetletjih. Obilno deževje in močan veter, ki piha s hitrostjo 140 kilometrov na uro, sta najprej ohromila mesto Džangdžou, v obalnem mestu Šiamen pa so odpovedali 79 poletov. Oblasti prebivalce opozarjajo, naj ne zapuščajo domov.

Tajfun se bo v prihodnjih urah pomaknil proti notranjosti države, kjer naj bi postopno oslabel.

Megi je pred tem že divjala na Filipinih, kjer je zahtevala 39 žrtev in prizadejala veliko škodo poljščinam, in na Tajvanu, kjer je življenje predvsem zaradi plazov izgubilo enajst ljudi, reševalci pa še vedno pogrešajo več kot 20 domačinov.

Sezona tajfunov v Aziji
Zahodno obalo Mjanmara pa je v petek dosegel ciklon Giri, ki po prvih podatkih ni zahteval življenj. Hitrost vetra v kraju Kyaukpyu v provinci Rakhine je dosegla okoli 160 kilometrov na uro, valovi pa so bili visoki skoraj štiri metre.

Iz Tajske pa poročajo o monsunskem deževju, zaradi katerega je umrlo 32 ljudi. Pod vodo je 30 izmed 77 tajskih provinc, poplavna ogroženot pa je največja v osrednjem delu države in na severozahodu. Visoka voda grozi tudi prestolnici Bangkok, kjer je močno narasla gladina reke Čao Praja.

Tajfuni so na območju jugovzhodne Azije v drugi polovici leta precej pogosti, saj nastajajo v toplih vodah Tihega ocena in Južnokitajskega morja, nato pa trčijo ob kopno.