Kmetijsko ministrstvo je pretekli teden v javno obravnavo poslalo osnutke zakona o kmetijstvu, zakona o hrani, zakona o varni hrani in krmi ter zakona o zdravju živali, poleg tega pa tudi osnutke novel zakona o kmetijskih zemljiščih in zakona o gozdovih.
Kot je ob robu seje sveta za kmetijstvo in podeželje, ki je posvetovalno telo ministrice za kmetijstvo, v Ljubljani dejala Mateja Čalušić, so nevladne organizacije znova poudarile, da jih skrbijo obsežen zakonodajni sveženj in kratki roki za javno obravnavo.
"Ne želimo si sprejemanja zakonov, ki bi bili na koncu neučinkoviti za kmete in za potrošnike, zato bomo podaljšali javno obravnavo," je napovedala ministrica. Javnost bo imela po novem za podajanje pripomb na osnutke 45 dni, in ne 30 dni, razen pri osnutku zakona o kmetijstvu, ki bo v javni obravnavi namesto sprva določenih 45 dni 60 dni.
Na seji sveta za kmetijstvo je govor tekel tudi o organizaciji in obravnavi zakonodajnih osnutkov. "Pomembno je, da so zakoni dobro napisani in pripravljeni," je poudarila Mateja Čalušić. Ministrstvo je predlagalo, da se ustanovijo posvetovalna strokovna delovna telesa, ki bodo vsebinsko prispevala k razpravi, medtem ko so zakonodajni osnutki v javni obravnavi. "Mi pa bomo še naprej imeli odprt dialog z vsemi deležniki," je poudarila ministrica.
Ministrica: Zakoni se niso pripravljali v tajnosti
Mateja Čalušić v izjavi ni mogla mimo očitkov, da so osnutke zakonov pripravljali v tajnosti. "To ne drži. Z deležniki smo imeli javne posvete, pogovore, sestanke, razprave. Pridobili smo širše mnenje, na kakšen način je treba ravnati in posegati na področju kmetijstva, in osnovna izhodišča, ki smo jih potem s strokovnimi sodelavci na ministrstvu za kmetijstvo razdelali," je pojasnila. Poudarila je, da so na ministrstvu zaposleni strokovni sodelavci, ki so pristojni za pripravljanje zakonodajnih sprememb, in da so izhodišča predstavili nevladnim organizacijam na različnih sestankih in predstavitvah.
Glede obsežnosti zakonodaje je ministrica dejala, da so se odločili za sveženj zato, ker se vsebina prepleta. Poudarila, da je zlasti osnutke zakonov o kmetijstvu, hrani ter varni hrani in krmi treba obravnavati sočasno. "Na svetu smo se strinjali, da je zaradi prepletenosti vsebin najbolje, da se spremembe obravnavajo paketno," je dejala Mateja Čalušić.
Predlagali so umik zakonodajnega svežnja
Svet za kmetijstvo je ministrici sicer predlagal umik zakonodajnega svežnja in podal predlog, da bi potem novoustanovljene delovne skupine s predstavniki deležnikov s področja kmetijstva, gozdarstva in prehrane pomagale pri pripravi novih, usklajenih predlogov.
"Na pobudo Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, Čebelarske zveze Slovenije, Zadružne zveze Slovenije, Zveze slovenske podeželske mladine, Sindikata kmetov Slovenije in Zveze kmetic Slovenije je svet sprejel sklep, da se zakonodaja, ki je trenutno na e-demokraciji, umakne iz postopka sprejema," so sporočile organizacije.
Ministrica bo odločitev glede nadaljnje obravnave zakonodajnih osnutkov sporočila v torek.
"Jutri (v torek) bodo nevladne organizacije obveščene o nadaljnji organizaciji dela za sprejetje zakonodaje. Pomembno je, da so deležniki vključeni. Dialog lahko poteka tudi skozi javno obravnavo, smo se pa strinjali, da se postopki sprejemanja zakonodaje lahko podaljšajo. Ustanovljene bodo delovne skupine, ki bodo obravnavale tematike in nastavljale cilje, ki so zasledovani že v samih predlogih," je dejala ministrica. Zdi se ji prav, da na svetu za kmetijstvo in podeželje vsak lahko neposredno predstavi svoje mnenje, vendar je na koncu odločitev v rokah ministra.
"Glede na ambicije in glede na to, da smo pripravili toliko zakonskih predlogov, smo jasno pokazali, da si želimo sprememb. Osnutki zakonov so na mizi. Ko se javna obravnava zaključi, gredo osnutki na vlado, mogoče je, da se to ne bo zgodilo. Če pa vse postopke izpeljemo, imamo še vsaj tri obravnave v DZ-ju, zato na ministrstvu menimo, da je časa veliko," je še dejala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje