»Pričakovati je, da bodo podnebne spremembe, ki se kažejo tudi na geografskem območju, ki mu pripada Slovenija, naštete težave še povečale, zato se bo morala začeti tudi Slovenija prilagajati spremembam podnebnega vzorca,« opozarja Gabrijela Grčar, vodja sektorja za vode pri ministrstvu za okolje in prostor.
Prilagoditve potrebne na vseh področjih
Prepričana je, da bodo prilagoditve potrebne na vseh področjih, še posebno na tistih, ki obsegajo rabo vode (kmetijstvo, turizem, energetika, industrija, splošna raba ipd.) ter tistih, ki so pomembna za zmanjševanje škode, ki jo lahko vode povzročijo (poplave, plazovi, suše).
Slovenija se s svojo zakonodajo zavzema za evropske cilje, zatrjuje Grčarjeva. Med njimi so doseganje dobrega stanja vseh voda in vodnega okolja, zmanjševanje ali ustavitev vnosa nevarnih snovi v vode, zagotavljanje zadostnih količin ustrezne kakovosti vode za rabo, predvsem za preskrbo prebivalcev s pitno vodo. Določeni so tudi cilji glede stanja morskega okolja ter glede ukrepov za zmanjšanje poplavne ogroženosti prebivalcev in okolja, dodaja.
Slovenija dejavna pri izvajanju ukrepov
Vodja sektorja za vode verjame v dobro delo naše države: »Slovenija zelo dejavno izvaja vrsto ukrepov, ki so pomembni za doseganje zastavljenih ciljev. Pomembnejše aktivnosti in projekti se izvajajo na področju urejanja komunalnih odpadnih voda, kjer občine pospešeno gradijo in obnavljajo kanalizacijske sisteme ter gradijo ali posodabljajo čistilne naprave, na drugi strani se tudi na področju kmetijstva izvajajo ukrepi za zmanjševanje vnosa nitratov in drugih nevarnih snovi v vodno okolje. Posebna pozornost je posvečena varstvu vodnih virov za preskrbo prebivalcev s pitno vodo, kjer potekajo posodobitve vodovarstvenih režimov in sistemov vodovodnih omrežij. Poleg tega smo v Sloveniji uskladili standarde varstva in kakovosti kopalnih voda, varstva voda za življenje rib ter varstva voda za gojenje rib in školjk s standardi (Evropske op. p.) Skupnosti.«
Pri načrtu upravljanja voda bo sodelovala tudi javnost
Poleg tega okolijsko ministrstvo po njenih besedah z namenom celovitega pristopa pri doseganju ciljev upravljanja voda pripravlja potrebne analize stanja voda oziroma vodnih teles "kot osnovnih enot za oceno stanja in načrtovanje potrebnih ukrepov".
»Program ukrepov bo kot poseben dokument pripravljen skupaj s prvim načrtom upravljanja voda. V proces priprave obeh dokumentov bo vključena tudi javnost, ki bo imela tako priložnost opozoriti na dodatne pomembne težave in vplivati na njihovo reševanje,« je še pojasnila Grčarjeva.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje