Še posebej množično postavljanje kamnitih skulptur, bazenčkov in jezov ribiči opažajo ob kampih in večjih kopališčih, tudi na tistih, ki ležijo na območju Triglavskega narodnega parka. S tem se uničuje naravni videz okolja, to pa lahko v nekaterih primerih vpliva tudi na občutljiv ekosistem, opozarja vodja strokovno-raziskovalne službe pri Zavodu za ribištvo Slovenije Kaja Pliberšek.
"Zdaj ko se to pojavlja tako množično, lahko povzroča neke trenutne večje vplive na ribji živelj – ne samo s postavljanjem kamnov in bazenčkov, ampak tudi z brodenjem po vodi in uporabo celotnega vodnega sistema," je poudarila.
Podpredsednik Planinske zveze Slovenije Martin Šolar pa opozarja, da je lahko postavljanje kamnitih skulptur, ki spominjajo na planinske možice, v gorah tudi nevarno.
"Ker možic na neoznačenih poteh je dejansko zgodovinsko gledano pomenil zelo zanesljiv znak, da si na pravi poti. Zdaj jih pa ljudje postavljajo povsod, za šalo, zaradi lepšega, še vedno pa mnogo ljudi misli, da je to znak, kam je treba iti. Dogajale so se tudi že nesreče zaradi tega," je opozoril Šolar.
Zato tako eni kot drugi poudarjajo, naj v naravi za seboj ne puščamo sledi – tudi takšnih vsaj na videz neškodljivih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje