Do ponedeljka zvečer, ko naj bi padla glavnina padavin, lahko predvsem v hribovitem svetu zahodne in južne Slovenije pade od 150 do 200 litrov dežja na kvadratni meter, ob dolgotrajnejših nalivih pa krajevno tudi več. Drugod bo padavin manj, v osrednji Sloveniji od 50 do 100, na severovzhodu do okoli 40 litrov na kvadratni meter.
Dopisnica TV Slovenija Mariša Bizjak poroča, da je Vipava višja, saj že ves dan umirjeno dežuje, a za zdaj ni večjih težav. Civilna zaščita je občanom razdelila več kot 12.000 vreč, v pripravljenosti je tudi Slovenska vojska. Dodatne skrbi pa povzročajo tudi številni zemeljski plazovi, več kot 100 se jih je sprožilo samo v novogoriški občini, bojijo se tudi v Posočju. Prav zaradi zemeljske gmote, ki se je odtrgala na 100 metrih, so na vipavski hitri cesti že zaprli vozni pas v smeri Ajdovščine pri vasi Črniče. Voznike pozivajo, da upoštevajo prometno signalizacijo in ne izzivajo z vožnjo, če bi ceste morebiti poplavilo – vemo namreč, da so imeli prejšnji teden gasilci veliko dela tudi s tem. Občani naj bodo pozorni na vsa obvestila in razmere, ki naj bi se poslabšale proti jutru.
"Jeseni nas čakajo poplave. Ti dogodki se ponavljajo, intenziteta je še večja, zato je potrebna budnost. Padavinski dogodek bo podoben prejšnjemu tednu, vendar so hidrološke razmere drugačne. Zato bodo hujše posledice," je povedal v. d. generalnega direktorja Agencija RS za okolje Joško Knez.
Glavni vzrok močnih padavin je močan dotok toplega zraka v nižjih plasteh iz Jadrana. Največ padavin bo v Julijskih Alpah, v Škofjeloškem hribovju in čez Notranjsko do Gorskega kotarja. Krajevne plohe niso izključene niti v torek.
Hiter dotok rek
Vodja službe za hidrologijo Janez Polajnar je povedal, da se pričakuje hiter odtok rek, tudi hudourniških v Vipavski dolini, na Goriškem in v Posočju, kjer je razglašen najvišji rdeči alarm.
Oranžni alarm, ki velja za drugo najvišjo stopnjo in prav tako opozarja na veliko nevarnost, je razglašen na Gorenjskem, v Škofjeloškem hribovju in okoli reke Save. Ljubljansko barje je že poplavljeno, zato bo poplavljeno v še večjem obsegu. Poplave lahko doletijo tudi območja Savinje, Obsotelja in Podravja.
V ponedeljek pa bo proti večeru narasla tudi reka Mura s svojimi pritoki. Poplavljali bosta tudi reki Ljubljanica in Krka s pritoki, ki lahko v večjem obsegu poplavita v torek in sredo. Poplavljene površine na kraških poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa se bodo v prihodnjih dneh povečevale.
Civilna zaščita, gasilci in vojaki v pripravljenosti
Poveljnik civilne zaščite (CZ) Srečko Šeštan je povedal, do so občinski štabi CZ-ja na Goriškem in Vipavskem v pripravljenosti. Okrepljeni so tudi drugi regijski centri. V pripravljenosti je tudi 96 gasilskih enot na Primorskem, poleg tega tudi 200 vojakov, katerih število lahko po potrebi povečajo. Na hude vremenske razmere pa so pripravljene tudi cestne službe.
Predstavniki Arsa in civilne zaščite tudi opozarjajo, naj se ljudje že pred obilnim deževjem primerno zavarujejo. Na Goriškem so že razdelili več tisoč poplavnih vreč, ki jih je na voljo še dovolj.
Poplavljalo bo tudi morje
V noči na ponedeljek in v ponedeljek dopoldne bo gladina morja na mareografski postaji Koper predvidoma presegla vrednost 330 cm. Pri tem lahko morje v večjem obsegu poplavi nižje dele obale. Na piranskem rtu in na drugih valovom izpostavljenih območjih lahko kombinacija povišanega plimovanja in močnega valovanja zaradi juga poveča obseg običajno poplavljenih območij in rušilno moč valov.
Vremenska napoved
V nedeljo popoldne se bo okrepil dež v zahodni Sloveniji in razširil nad osrednjo Slovenijo. V vzhodni Sloveniji bo še večinoma suho. V ponedeljek bo povsod deževalo, največ dežja pa bo v zahodni Sloveniji.
Padavine bodo predvidoma najintenzivnejše v drugi polovici noči na ponedeljek ter v ponedeljek zjutraj in dopoldne. Meja sneženja bo nad 2300 metri, v nedeljo zvečer in v noči na ponedeljek prehodno na okoli 2700 metrih, v noči na torek pa se bo spustila na okoli 1000 metrov.
V nedeljo bo predvsem v severovzhodni Sloveniji pihal okrepljen jugozahodni veter. Hitrost vetra po nižinah predvidoma ne bo presegla opozorilne vrednosti (70 km/h), v hribovitem svetu (npr. vrhovi Pohorja) pa bodo mogoče hitrosti do okoli 90 km/h.
V noči na ponedeljek in v ponedeljek dopoldne bo ob morju pihal okrepljen jugo s hitrostjo od 70 do 100 km/h.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje